Wyobraz sobie ze jestes rezyserem filmowym.Twoim zadaniem jest napisanie krotkiego scenariusza filmu rewolucji francuzkiej.wybierz takich bohaterow(moga byc to postaci fikcyjne,np.parski piekarz) i tak przedstaw ich losy,by wyrazic wlasne zdanie na jej temat.twoj scenariusz ma byc na ok.2str.:)
Błagam pomozcie!

1

Odpowiedzi

2010-02-28T22:54:52+01:00
Oczywiście pracy za Ciebie nie napiszę, ale pomóc... pomogę bo mi się temat bardzo spodobał. Szczerze mówiąc nie lubię jak prosicie tu o rozwiązanie zadania w którego temacie jest "wyraź swoją opinię" itp. no bo jak ja mogę wyrazić waszą opinię? No ale proponuję Ci...:
Wprowadź sobie takich bohaterów jak: markiz de la Fayette, Ludwik XVI, Maria Antonina, Robespierre, Danton i jakiś no name'ów w stylu "chłop", "burżuj", "szlachcic" "kat" :D. No i jedziesz:
Oczywiście wiesz jak się pisze scenariusz (bo bez tego to Ci będzie ciężko) no w każdym razie narrację i dialogi sobie wymyśl:
1. Ogólna sytuacja w kraju, czyli kryzys gospodarczo-ekonomiczny, polityczny, społeczny.
2. Postać Ludwika XVI - to taki gnuśny król (jak Ludwik XV), nieudolny i nielubiany, ale... nie jest to zła postać. Jakoś go trzeba przedstawić (skandale obyczajowe na dworze, to już zależy od tolerancji nauczyciela ;]).
3. Zaczyna się rewolucja:
- Stany Generalne (z tego co pamiętam 5.V.1789 r.)
- rewolucja prawników - Stan Trzeci przekształca się w Zgromadzenie Narodowe (reprezentujące 99% obywateli)
jest to koniec monarchii absolutnej i początek monarchii parlamentarnej
-Zgromadzenie Narodowe przekształca się w Konstytuantę, powołaną w celu uchwalenia konstytucji
-Król sprowadza do Paryża wojsko (to zła decyzja, należy ją przedstawić w złym świetle, typu: głupi król nie wie co robić i wrzeszczy na cały korytarz pałacowy: Atakować tych *****!!!)
- w związku z tym "rewolucja miejska" i zburzenie Bastylii jako symbolu ucisku ludu i władzy absolutnej króla (nad tym fragmentem się skup)
- "wielka trwoga" czyli powstanie chłopskie, chłopi biegają po całej Francji niszcząc i plądrując na oślep (wiadomo w jakim świetle należy to przedstawić)
- wówczas mądrzy urzędnicy z Konstytuanty wprowadzają ustawy o wolności osobistej chłopów, równości wobec prawa, zniesieniu władzy szlachty nad chłopami, zniesieniu dziesięciny (ogólnie obala feudalizm).
- La Fayette wprowadza Deklarację Praw Człowieka i Obywatela 26.VIII.1789 - bardzo ważne, mądry la Fayette...
-1790 r. konstytucja cywilna kleru, czyli podporządkowanie kleru państwu, księża zostają urzędnikami na utrzymaniu państwa, likwidacja zakonów (możesz wprowadzić braciszka ubolewającego nad swym losem)
-Król Ludwik ucieka, ale zostaje złapany i uwięziony w Pałacu Tuilieres (ale mi więzienie, nie? no i tak tez to możesz przedstawić, że niby go więżą, ale po królewsku)
- sytuacja się troszkę uspokaja i może zostać wprowadzona konstytucja 9.IX.1791
-pojawiają się ugrupowania polityczne, większość zdobywają prawicowi żyrondyści
- jest to oczywiście monarchia konstytucyjna
-pojawiają się głosy proklamujące wprowadzenie republiki (agresywne i niemądre głosy)
-1792 - powołanie Komuny Paryskiej jako nowego rządu, przeniesienie króla do więzienia Temple |AGRESJA|
- w parlamencie na prawicy żyrondyści na lewicy jakobini
- ścięcie króla 1792 (wprowadź sobie ładnie Marię Antonine uprzednio cos o niej czytając...)
- krwawo stłumione powstanie chłopskie w Wandei
- utworzenie przez Dantona Komitetu Ocalenia Publicznego, który później staje się głównym organem władzy dyktatorskiej jakobinów (czyli nie za fajnie...)
-"likwidacja" żyrondystów
- czasy krwawego terroru
- utworzenie Trybunału Rewolucyjnego, odmawiającego oskarżonemu prawa do obrońcy - tu już troszkę przegięli, więc... przewrót 9 thermidora (27 lipca 1794) likwidacja herbertystów (skrajnego ugrupowania jakobinów) i "wściekłych" (inne ugrupowanie jakobinów) tzn. lud ich zlikwidował, ścięcie Robespierre'a
- 1795 Konstytucja roku III i wprowadzenie jako władzy wykonawczej Dyrektoriatu...
- Dyrektoriat ma kłopoty, jest skorumpowany i w kryzysie
- przewrót 18 brumaire'a do akcji wkracza Napoleon I Bonaparte ... w tle napisy końcowe...
Mam nadzieję, że jakoś naświetliłem Ci problem i że nie myślałeś, że ktoś to za Ciebie napisze. ;] Powodzenia.