Odpowiedzi

2010-02-28T21:10:31+01:00
1. autor- Mark Twain , rok wydania: 1876 (wydanie polskie 1901r.) , miejsce powstania: Stany Zjednoczone , rodz. literacki: epika , gat. literacki: powieść przygodowa , podział: 36 zatytułowanych rozdziałów. Przygody Tomka Sawyera to jedna z najbrdziej znanych powieści przygodowych , wydarzenia zozgrywają się w połowie XIX wieku, w małym miasteczku Sankt Petersburg w Ameryce. Jak w każdej powieści fabuła jest wielowątkowa: wątek związany z poszukiwaniem skarbów , miłość Tomka i Becky , przyjaźń Tomka z Huckiem, przygody w szkole. Narracja prowadzona jest w trzeciej osobie, narrator jest wszechwiedzący tzn. taki który zna przeszłość, przeszłość , a także myśli i uczucia postaci.
2. Bohaterem książki jest tomek Sawyer, a tematem jego przygody. Najbliższym przyjacielem Tomka jest Huck Finn, ma ona także młodszego brata Sida, wychowuje ich cioka Polly. W czasie roku szkolnego Tomek zakochuje się w szkolnej koleżance Becky i kiedy ona go odrzuca smutny i zagniewany idzie z Huckiem na cmentarz gdzie są świadkami morderstwa popełnionego przez indianina Joego na doktorze Robinsonie. Od tej chwili chłopcy żyją w ciągłym lęku przed sprawdzą mordestwa, który przebywa na wolności. Kulminacyjnym punktem tych pełnych napięcia zdarzeń jest przygoda Tomka i Becki w pieczarach-labiryncie jaskiń, w którech oboje się zagubili, gdzie spotkali ndianina Joego, przed którym musieli uciekać. Tomek dowiedział się wtedy , gdzie zostały ukryte pieniądze z rabunku. Muff zginął z głodu w pieczarach , a Tomek i Becky zostali odnalezieni i wszystko zakończyło się szczęśliwie. Hucka przygarneła wdowa Douglas, obaj chłopcy zostali bogaczami , ponieważ za swoją odwagę mogli zatrzymać pieniądze, które Tomek odnalazł w pieczarach.
3. Moim zdaniem książka może się podobać gdyż autor opisał barwne , chwilami przerażające przygody Tomka, pokazał jak chłopak dorasta, jak radzi sobie z problemami w sposób zabawny i zrozumiały dla czytelnika. Pokazał że każdy może być bohaterem, każdy może mieć też chwile kiedy się boi-to naturalne. Przekazał też morał że ważne jest żeby postępować zgodnie z obranymi zasadami np: Tomek i Huck postanowili nie kłamać i nie dopuścili, by za morderstwo został skazany niewinny człowiek.
4 4 4