Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
  • Użytkownik Zadane
2010-02-28T21:54:33+01:00
Wada wzroku – niezdolność oka do tworzenia prawidłowo zogniskowanego obrazu na plamce żółtej lub centralnej części siatkówki.
Prawidłowe ogniskowanie obrazu nosi nazwę emetropii. Każda wada, która doprowadza do nieprawidłowego ogniskowania obrazu nosi nazwę ametropii. W przypadku ogniskowania obrazu za siatkówką powstaje stan zwany nadwzrocznością (zwaną także dalekowzrocznością).
W przypadku powstawania ogniskowanego obrazu przed siatkówką dochodzi do krótkowzroczności.
W przypadku zmian spowodowanych wiekiem, doprowadzających do stwardnienia soczewki, dochodzi do wady nazywanej starczowzrocznością, polegającej na upośledzeniu ogniskowania obrazu w przypadku patrzenia na przedmioty blisko położone przed gałką oczną. Astygmatyzm jest wadą wynikająca z występowania nieprawidłowego ogniskowania obrazu wskutek zmian krzywizn rogówki.

LECZENIE
* korekcja nieprawidłowego ogniskowania
o okulary korekcyjne
o soczewka kontaktowa miękka lub twarda
* leczenie chirurgiczne
o keratotomia promienista (radialna)
1 5 1
2010-02-28T22:02:57+01:00
Zaćma - częściowe lub całkowite zmętnienie soczewki, co sprawia, że traci ona przejrzystość. Można ją leczyć operacyjnie lub wszczepiając nową soczewkę, ale jest to zależne od stopnia obniżenia ostrości wzroku.

Astygmatyzm - charakteryzuje się zaburzoną kulistością oka. Jeżeli oko ma większą szerokość niż wysokość to soczewka i rogówka będzie tworzyć obraz rozmazany w jednym z kierunków. Leczenie: noszenie okularów cylindrycznych lub soczewek kontaktowych lub zabieg laserowy.

Krótkowzroczność - refrakcja oka polegająca na tym, że tor optyczny oka nieprawidłowo skupia promienie świetlne, obraz tworzy się przed siatkówką. Leczenie: wszczepienie soczewki fakijnej, zabieg laserowy.

Dalekowzroczność - refrakcja oka charakteryzująca się zbyt słabym w stosunku do długości osi przednio-tylnej gałki ocznej załamywaniem światła przez układ optyczny oka, co powoduje skupianie promieni świetlnych za siatkówką. Leczenie: okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe skupiające.
1 5 1