Odpowiedzi

2010-03-01T14:26:10+01:00
  • lok2
  • Początkujący
2010-03-01T14:27:09+01:00
1995 IRIDIUM

Komórka globalna - Iridium - supernowoczesny system satelitów, które umożliwiają korzystanie z telefonów satelitarnych. Prognozy rozwoju są obiecujące - analizy przewidują 2 mln abonentów na koniec roku 2003.
[x86]


1999 AMD - K7 Athlon

AMD konkurujący z Intelem na rynku procesorów do komputerów PC odnosi największy swój sukces. Jego nowy procesor K7 Athlon jest wydajniejszy od Pentium III taktowanego takim samym zegarem. Tym samym został przełamany monopol Intela ma produkcję najszybszych procesorów zgodnych z architekturą x86.
[x86]


1999 NAJMNIEJSZY SERWER

webACE jest najmniejszym serwerem WWW - układ Fairchild ACE1101MT8 został zaprogramowany na odbieranie zapytań i odsyłanie stron, a jego wielkość nie przekracza dwóch milimetrów! W serwerze schowano także stos TCP/IP, potrzebny do komunikacji ze światem. Podłaczony do Internetu działa dość wolno - jest w stanie obsłużyć maksymalnie 3 zapytania na sekundę. Zważywszy jednak na wielkość, jest to ogromna wydajność!
[x86]


2001 SIŁOWNIA GRAWITACYJNA

Urządzenie to wykorzystuje siłę grawitacyjną naszej planety zamieniając ją na energię kinetyczną (energię ruchu), która następnie zamieniana jest na energię elektryczną. Siłownia wykorzystuje siłę grawitacji - surowiec naturalny, którego zasoby są nieograniczone, i z którego korzystanie nie pociąga za sobą prawie żadnych kosztów. Pozwoli to uzyskać bardzo niską cenę za kilowatogodzinę pracy prądu elektrycznego, rzędu kilku groszy.

/ Szczegółowe informacje pod adresem /
e-mail


2001 POLYTHIOPHENE

MURRAY HILL, USA (08.03.2001)
Naukowiec z Bell Labs (części Lucent Technologies) opracował pierwszy polimerowy (plastikowy)
materiał przewodzący prąd elektryczny w temperaturze minusowej (-455 ºF).
Chociaż to niska temperatura, uczeni są pewni że mogą podnosić temperaturę w przyszłości przez zmienianie cząsteczkowej budowy polimeru. (część zespołu - Christian Kloc, Zhenan Bao i Ananth Dodabalapur)


2001 CYBERNETYCZNY MÓZG

Niemieccy naukowcy w Max Planck Institute na wydziale biochemii stworzyli pół organiczny pół silikonowy obwód elektryczny. Udało im się wszczepić komórki mózgowe ślimaka do miniaturowych procesorów. Udowodnili, że w tym stanie komórki komunikowały się ze sobą oraz z samym procesorem. Celem badań w tym kierunku jest możliwość wyprodukowania szybszych maszyn, a później być może posiadających inwencję twórczą podobną do ludzkiej. Jednak nadal jest to bardziej temat fantastyki naukowej niż rzeczywistej nauki.
wiecej - http://www.msnbc.com/news/620465.asp?0dm=C1AOT&cp1=1


2001 Silicon-On-Nothing (SON)

Toshiba uważa, że podniosła wydajność tranzystora dzięki nowej technologii nazwanej silicon-on-nothing (SON). Ogólna zasada będąca podstawą technologii jest prosta: pomiędzy poszczególnymi częściami chipu umieszczono puste przestrzenie. Pozwala to na skonstruowanie szybszych i zużywających mniej energii chipów. Generalnie technologia SON jest kolejnym etapem rozwoju technologii SOI (silicon-on-insulator), gdzie w miejsce rozdzielających komponenty krzemu jest powietrze. Powietrze jest świetnym izolatorem, a technologia SON daje około 75% niższy koszt podtrzymywania ładunku (SOI ma około 45% niższy koszt). Toshiba zaprezentowała swoją technologię na International Electron Devices Meeting. Technologia znajdzie zastosowanie w produkcji nowych chipów mniej więcej w 2005 roku, kiedy to firma przejdzie na architekturę 0.05 mikrona


2002 NIEBIESKI LASER

Półprzewodnikową diodę laserową emitującą niebieskie światło skonstruował zespół z Centrum Badań Wysokociśnieniowych Polskiej Akademii Nauk. Takie diody pozwalają na czterokrotne zwiększenie ilości informacji na dyskach optycznych (DVD-RAM). Obecnie do zapisu i odczytu informacji z tych dysków stosuje się lasery czerwone.

Zespół prof. Sylwestra Porowskiego skonstruował półprzewodnikową diodę laserową emitującą światło niebieskie o długości fali 425 nm. Polacy są drugą w Europie grupą naukowców, którzy uzyskali akcje laserową na strukturach opartych o azotek galu (GaN). Sukces ten oparty jest o unikatową w skali światowej technologię uzyskania monokryształów azotku galu w warunkach bardzo wysokich ciśnień. Jest to technologia w całości opracowana w Centrum Badań Wysokociśnieniowych PAN

Pojedyncze kryształy azotku galu polscy eksperci uzyskują wykorzystując olbrzymie ciśnienie (porównywalne z potrzebnym do produkcji sztucznego diamentu). Tak uzyskane monokryształy są podstawą struktury lasera. W innych ośrodkach światowych laser buduje się na szafirze. Monokryształy azotku galu mają jednak w stosunku do szafiru, co najmniej 10 tyś. razy mniej defektów struktury.

"Defekt struktury. Które pojawiają się przy tworzeniu struktury laserowej na szafirze, prowadzą do strat optycznych - zabijają emisje światła" - wyjaśnił dr Perlin. Dodał, że defekty rozpraszają też światło, które - podróżując w krysztale musi ulec wzmocnieniu, by "laser mógł zaświecić jako laser, a nie jako dioda elektroluminescencyjna". Struktura podłoża musi być bardzo wysokiej jakości, by dawać jak najmniej strat optycznych.

Oprócz dysków optycznych niebieskie diody znajdą zastosowanie w drukarkach laserowych ultra-wysokiej rozdzielczości, diagnostyce medycznej, a także w monitoringu środowiska. Prace nad laserem prowadzono w ramach rządowego programu "Rozwój Niebieskiej Optoelektroniki", zainicjowanego przez ministerstwo gospodarki i Komitet badań Naukowych.
równiez samochód samolot odkurzacz telefon komórkowy
3 3 3