Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-01T15:05:11+01:00
Recenzja filmu Zemsta w reżyserii Andrzeja Wajdy

Film został wyreżyserowany na podstawie komedii Aleksandra Fredry pt "Zemsta". Twórca filmu do swojej produkcji zatrudnił znakomitych aktorów polskiej sceny teatralnej i filmowej, którzy świetnie poradzili sobie wcielając się w role postaci z książki. Tłem dla filmowej akcji jest trwający od wieków tak zwany "spór o mur" pomiędzy szlachcicami Cześnikiem Raptusiewiczem i Rejentem Milczkiem. Bohaterzy są sąsiadami, zamieszkują Stary Zamek, dzieli ich jedynie mur przez, który trwają odwieczne kłótnie pomiędzy ich rodami. Jeden z bohaterów chce przedzielić murem zamek na dwie części, ale drugi mu na to nie pozwala.
Reżyser ukazuje nam zabawne miłosne perypetie społeczności zamkowej. Cześnik pragnął poślubić wdowę Podstolinę, ponieważ małżeństwo z nią przyniosło by mu dość duże korzyści majątkowe. Jednakże okazuje się, że wobec Podstoliny plany ma także Milczek pragnący związku pomiędzy nią, a jego synem Wacławem. Wacław jednak darzy miłością Klarę wychowankę Cześnika, dziewczyna także jest w nim zakochana.
Sytuacja zaczyna się komplikować w momencie kiedy Papkin wyznaje miłość Klarze. Jednak dziewczyna nie przejmuje się uczuciami Papkina.
Cześnik próbując zemścić się na sąsiedzie postanawia zmusić Wacława do ślubu z Klarą choć nie wiedział o ich miłości.
W końcu Wacław i Klara pobierają się, a między Rejentem i Cześnikiem nareszcie zaczyna panować zgoda.

Film Andrzeja Wajdy zachwycił widzów. Jest to kompozycja o ciekawej fabule . Niejednokrotnie wywoływała salwy śmiechu wśród zebranych w sali kinowej. W rolach głównych wystąpili: Janusz Gajos (Cześnik Raptusiewicz), Andrzej Seweryn (Rejent), Roman Polański (Papkin), debiutująca na ekranie, młoda Agata Buzek (Klara), Katarzyna Figura (Podstolina), Daniel Olbrychski (Dyndalski) i Rafał Królikowski (Wacław).