Czesc wam jutro pisze sprawdzian z dziadów i nie wiem co to są dziady !! przebieg obrzedu jakie duchy jaka wina ??? jakie pouczenie prosze napiszcie mi tylko krócej bo chce sciage zrobic ok kąkretnie !!!!!!!! z góry dzieki prosze o szyba odpowieć !!!

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-01T15:10:26+01:00
Dziady to uroczystosć obchodzona w Dzień Zaduszny,najczęściej odprawiana w kaplicy cmentarnej.Istotą tego obrzędu jest udzielenie pomocy duszom zmarłych przodków,męczących się w czyścu.
Przywoływane duchy to postacie dwóch aniołków Józia i Rózi,którzy proszą o dwa ziarenka gorczycy,gdyż w swym krótkim życiu nie zaznały goryczy,glatego droga do nieba jest dla nich zamknięta.
Kolejnym duchem jest Widmo-to postać złego pana,który nie pomagał tym którzy go o to prosili,a teraz choć pragnie strawy i picia nie może nic zjeść ani wypić,jest skazany na wieczny głód.Nastepnie ukazuje sie duch dziewczyny,która odrzucała wszystkich zalotników,a teraz choć bardzo tego pragnie nie otrzymuje tego,lecz musi krążyć miedzy niebem a ziemią,ponieważ nie zaznała troski ani prawdziwego szczęścia.Ostatnim duchem jest Upiór,który nie wypowiada żadnego słowa,a jedynie wpatruje się w młodą pasterkę,którą gdy wyprowadzają z kaplicy,on podąża na nią.
1 5 1