Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2010-03-01T16:22:25+01:00
Jeżeli chodzi o ustrój autorytarny to przeciętny obywatel nie odczuwa nacisków władzy, prześladowań, indoktrynacji. Żyje w przeświadczeniu, że wszystko jest w należytym porządku. „Jest karmiony” nie zawsze prawdziwymi informacjami, ale o tym nie wie, albo nie potrafi ich wyłowić. Żyje w przeświadczeniu o tym, że istnieje demokracja i ma wpływ na prawdziwy wynik wyborów.
Inaczej sprawa ma się, w przypadku obywateli zaangażowanych i aktywnych. Biorących udział w życiu politycznym państwa, mających świadomość faktycznego stanu rzeczy. Manipulacji ze strony władzy, ograniczenia demokracji i swobód obywatelskich. Opozycja jest inwigilowana i kontrolowana. W stosunku do takich ludzi władza jest bardzo brutalna. Mają miejsce aresztowania, przesłuchania, a w skrajnych przypadkach mordy. Wszelkie objawy przeciwstawiania się władzy są surowo karane. Przykładem państwa Autorytarnego jest Białoruś.


W państwie o rządach totalitarnych zagrożona jest nawet przeciętna jednostka. Nie istnieje wolność słowa. Ludzie są zastraszani, bezwzględnie muszą się podporządkować ideologii państwa. Wszechobecna jest inwigilacja, indoktrynacja i donosicielstwo. Nikt nie może się czuć bezpieczny . Nie istnieje żadna własność prywatna. Nie istnieje opozycja. Władzę sprawuje jedna partia. Brak jest jakichkolwiek ruchów społecznych i politycznych niezgodnych z istniejącą ideologią. Wszelkie próby zmiany istniejącego stanu są brutalnie likwidowane. Władza nie cofnie się nawet przed krwawym stłumieniem demonstracji.
Przykładem kraju o rządach totalitarnych jest Korea Północna.

licze na najjjj
4 5 4