Opisz jeden z myślników:
-jakąś historię wojenną z okolic Tomaszowa Lubelskiego z II wojny światowej
-bitwę pod Tomaszowem Lubelskim
-historię dotyczącą miejscowości z powiatu Tomaszów Lubelski(z II wojny Światowej) .

Przynajmniej 140 słów.

2

Odpowiedzi

2010-03-01T17:46:10+01:00
Pierwsza bitwa pod Tomaszowem Lubelskim
W pobliżu Tomaszowa zaczęły przychodzić wycofujące się z linii frontu pokonane i rozbite jednostki wojska polskiego. Resztki żołnierzy "Kraków" weszły na Lubelszczyznę i zostały włączone do Armii "Lublin". W skład zgrupowania weszły dywizji piechoty oraz Warszawska Brygada Pancerno-Motorowa. Generał Piskor który dowodził tą armią dostał od Naczelnego Wodza rozkaz przełamania się przez Tomaszów w kierunku na Bełżec,Lwów, a stąd do granicy z Rumunią.To zadanie bylo bardzo trudne. Najpierw należało skoncentrować oddziały rozproszone w lasach oraz wsiach w północno-zachodnie części powiatu tomaszowskiego.
Gdy grupa musiala sie polączyc z inna musiala stoczyc boj z wojskami niemców. Takie walki byly pod Łosinem, Rogóźnem,Krasnobrodem, Majdanem Wielkim,Pasiekami, Ulowem, Szarowolą, Zielonem, po których pola bitewne przedstawiały straszny widok. Na poczatku po uderzeniu polskim na Tomaszów miasto zostalo zdobyte. Jednak Niemcy mieli wieksza przwage wiec trzebabylo opuscic miasto. Wszedzie bylo pelno poleglych zolnierzy. Wszystkie próby wyrwania się z okrążenia ktore byly w dniach od 17 do 20 września, nazwane pierwsza bitwa pod Tomaszowem, zakończyły się straszną klęską. Do niemieckiej niewoli dostało się około 20 tysięcy żołnierzy, w tym również generał Tadeusz Piskor.

pozdrawiam :))
Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-01T23:03:18+01:00
Druga bitwa pod Tomaszowem Lubelskim [edytuj]


Jeszcze nie ucichły strzały pierwszych walk pod Tomaszowem, a już na obszar pierwszej bitwy wkroczyły wojska Frontu Północnego utworzonego z Armii "Modlin" generała Emila Przedrzymirskiego. Dowódcą tej formacji został generał Stefan Dąb-Biernacki.

Nie powiodły się również plany opanowania Tomaszowa przez XIII Brygadę Piechoty płk Szalewicza. Największy sukces w walkach odniosła Nowogródzka Brygada Kawalerii, która 22 września uderzyła na Krasnobród. Po walce rozbito niemiecką obronę i wzięto do niewoli 100 jeńców a także uwolniono 40 polskich żołnierzy przetrzymywanych w kościele. Po tym zwycięstwie generał Władysław Anders, wraz z brygadą opuścił zdobyte miasto i dotarł do Majdanu Sopockiego skąd po krótkim odpoczynku udali się w kierunku Lwowa.


Pomimo tego pozostałe oddziały polskie przeszły w okolice Krasnobrodu gdzie stoczono jeszcze jedną bitwę, która nie przyniosła wymiernego sukcesu. Wobec całkowitej utraty zdolności bojowej swoich podwładnych generał Przedrzymirski podpisał 26 września akt kapitulacji a 500 oficerów i 6 tysięcy żołnierzy czekała niemiecka niewola.