Proszę o pomoc: omówcie mi te pkt, tzn napiszcie jak wiecie ;)

1)różnica miedzy siatka geograficzną a kartograficzną
2)Wady i zalet globusa
3)na czym polega odwzorowanie kartograficzne?
4)rodzaje odwzorowywanie kartograficznych i ich zastosowanie
5)różnice między planem a mapą

6) na czym polega generalizacja mapy?

Najlepiej proszę o wszystkie, ale dam najlepszą odpowiedz jak bd min do 4pkt włącznie zrobione, licze na wszystko i dużo pkt daje! : )))

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-10-19T17:55:07+02:00
1.siatka geograficzna to układ południków i równoleżników na globusie,a kartograficzna to odwzorowanie siatki geograficznej na płaszczyźnie,może wiernie przedstawiać odległości,powierzchnię lub kąty
2.wady nie ma biegunów pokazanych,zalety: podobny kształt jak ma Ziemia
3.kartograficzne w pnkcie 1
4.płaszczyznowe(brak zniekształceń w punkcie styczności powierzchni rzutowania kuli,im dalej od tego punktu,tym zniekształcenia są coraz wieksze),służy przedstawianiu obszarów biegunowych lub tworzenia map w dużych skalach dal niewielkich powierzchni.
Stożkowe(brak zniekształceń wzdłuż linii styczności pobocznicy stożka do kuli. W miarę oddalania się od niej zniekształcenia są coraz większe) przedstawiane są obszary położone w szerokościach umiarkowanych. Wykorzystuje się je do przedstawiania kontynentów lub poszczególnych krajów.
walcowe (brak zniekształceń wzdłuż linii stycznosci pobocznicy walca do kuli.Największe zniekształcenia wystepują w obszarach podbiegunowych.W tym odwzorowaniu biegun, który jest punktem na globusie,odwzorowuje sie w postaci linii o długosci równika)służy przedstawianiu całej kuli ziemskiej lub obszarów położonych w pobliżu równika
5.nie wiem
6.jest to uproszczenie mapy,uogólnienie jej treści(zmniejsza skalę mapy,wykonuje sie mapy tematyczne