Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-01T18:40:20+01:00
Historia

Do 1932, aborcja była zakazana w Polska bez wyjątków. W tym roku nowy kodeks karny z legalizacją aborcji dokładnie kiedy to było ze względów medycznych, a po raz pierwszy w Europie, gdy ciąża jest wynikiem czynu zabronionego. Z wyjątkiem podczas niemieckiej okupacji w czasie II wojny światowej, to prawo zostało z mocą od 1932 do 1956 roku. W 1956 roku Sejm zalegalizował aborcję w przypadkach, gdy kobieta przeżywa "trudne warunki życia". Interpretacji zmian w prawie wahała się od restrykcyjnej interpretacji w latach 1950 do jednego w którym aborcja była akceptowane na życzenie w latach 1960 i 1970.

Po upadku komunizmu, aborcja debata wybuchła Polska. Katolickiego i luterańskiego Kościoły i prawym polityków skrzydła naciskał rząd, aby zakaz aborcji z wyjątkiem przypadków, gdy aborcja była jedynym sposobem, aby uratować życie kobiety w ciąży. Lewica polityków i większość liberałów była przeciwna do tej, i zmusił rząd do utrzymania ww 1956 przepisów.
W 1997 r. parlament uchwalił zmiany do ustawy aborcji dozwolone przerywanie ciąży w przypadku zagrożenia życia emocjonalnego i społeczne, ale prawo to zostało uznane za niekonstytucyjne przez polski Trybunał Konstytucyjny. W grudniu tego samego roku status prawny aborcji w Polska została przywrócona, że w 1993 roku.


Albo trochę dłuższa historia:

Krótka historia regulacji aborcji Polska po II wojnie światowej

Przerwanie ciąży zostało zalegalizowane w Polska w 1956 roku. Przepisy te dozwolone aborcji przyczyn społecznych i tak aborcja dostępna była praktycznie na życzenie w Polska od lat prawie czterdziestu lat. Chociaż dokładne dane nie istnieją, szacuje się, że było od 180.000 do 300.000 aborcji rocznie.
Rozpoczęcie działań przeciwko praw reprodukcyjnych kobiet, w szczególności przeciw aborcji, rozpoczęte przed 1990 r., ale wielkiej ofensywy miały miejsce w latach 1991-92. Spowodowało to ograniczających prawa przeciwko aborcji w 1993 roku.
W tym krótkim czasie, kilku anty-rachunki aborcji były omawiane i odrzucone przez Parlament.
Pierwszy projekt został zaproponowany marca 1989, trzy miesiące przed oficjalnym zakończeniem reżimu komunistycznego. Następna próba była w 1990 roku. Fundamentalistyczni parlamentarzyści spieszył do podjęcia "dar" do "święty Ojca" - Jan Paweł II - przed swoją wizytą w Polska w 1991 roku. Ustawa ta również się nie powiodła. Najbardziej restrykcyjny projekt ustawy został złożony w 1992 roku przez członków Christian National Union - najbardziej fundamentalistycznych partii. Zgodnie z projektem, aborcja byłaby prawne tylko aby ratować życie kobiety. Kobieta, która przeszła aborcji i lekarz wykonujący takie aborcji byłby karany w okresie do dwóch lat więzienia. Projekt ten wywołał silny sprzeciw.
Dwóch posłów do Parlamentu Europejskiego - Zbigniew Bujak z Unii Pracy i Barbara Labuda z Unii Demokratycznej Partii rozpocząć ruch podstaw nazwie Społeczny Komitet ds. Referendum, która wezwała do referendum w sprawie aborcji, tak aby ludzie mogli sami zdecydować, czy aborcja powinna być niezgodną z prawem lub nie . Tysiące ludzi w całym kraju, zaangażował się w zbieranie podpisów poparcia dla referendum. W wyniku ich działań na 1.300.000 podpisy zostały zebrane. Parlament zignorował stanowisko Społecznego Komitetu referendum odrzucono projekt ustawy o referendum w sprawie aborcji. Jednocześnie Parlament odrzucił projekt ustawy ograniczające przeciwko aborcji. Zostało wysłane do Sejmowej Komisji Nadzwyczajnej, wraz z bardziej liberalne ustawy, która została zaproponowana przez Parlamentarnej Grupy Kobiet. Nowy, kompromisowy projekt ustawy został opracowany i ostatecznie uchwalony przez Parlament Europejski w styczniu 1993.
Zgodnie z prawem, który obowiązywał od 1993 r., aborcja jest legalna tylko wtedy, gdy kobiety życia i zdrowia były zagrożone, kiedy ciąża jest wynikiem przestępstwa, lub w przypadkach poważnych nieprawidłowości płodu.


Ewentualnie możesz jeszcze zajrzeć tutaj http://temida.free.ngo.pl/rapro.htm

Chociaż osobiście uważam że te dwie powyżej są lepsze.

Mam nadzieję że o to Ci chodziło i że pomogłam ;))
Pozdrawiam :)
1 5 1