Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-01T18:29:42+01:00
Na erozję lodowcową składają się 3 procesy:

* detrakcja - wyrywanie fragmentów skał z podłoża
* abrazja lodowcowa - ścieranie skał podłoża za pomocą materiału niesionego przez lodowiec
* egzaracja - żłobienie terenu przez lodowiecDziałalność erozyjna lodowców górskich


Najprostszą formą erozji lodowcowej są rysy lodowcowe, powstające w wyniku rysowania podłoża przez niesione okruchy skalne. Inną formą jest muton (baraniec) - wyniosłości podłoża, wygładzone z jednej strony przez lodowiec. W wyniku erozji lodowcowej powstają także doliny U-kształtne - taki kształt świadczy otym, że w przeszłości były to doliny V-kształtne wypełnione jęzorem lodowcowym. Doliny U-kształtne u wybrzeży morskich nazywane są fiordami. Doliny wiszące tylko w miejscach, gdzie kiedyś występował lodowiec typu himalajskiego. W miejscu pola firnowego powstają zagłebienia - cyrki lodowcowe (kary), w których często powstają jeziora cyrkowe.

Działalność erozyjna lodowców kontynentalnych


Lądolody mogą wyrywać z podłoża ogromne płaty skał i przenosić je na stki kilometrów. Takie twory zwane są porwakami lodowcowymi, a gdy są duże - krami lodowcowymi. Kry lodowcowe występują na terenie Polski na Podlasiu.Jest to przemieszczanie sie materialu glebowego po powierzchni gleby pod wplywem wiatru, jako srodka transportu.

Wyróznia sie obszary o przewazajacym procesie zwiewania i nawiewania materialu.

Jezeli na bezposrednio zagrozonej przez erozje powierzchni gleby wystapi wiatr o predkosci wiekszej niz 5-6 m/s, to czasteczki glebowe poruszane beda na powierzchni gleby lub napotkaja inne czasteczki. Agregaty glebowe sa niszczone poprzez uderzenia lub „dzialanie odrzutowe“. Przemieszczanie sie wiekszych czasteczek glebowych z reguly odbywa sie na krótkich dystansach. Najmniejsze czastki glebowe porywane sa przez prady powietrza i transportowane przez wiatr na wieksze odleglosci.