Wyjaśnij:
a) kto to jest tygrzyk paskowany,skąd pochodzi NAZWA TEGO ORGANIZMU, jak zdobywa pokarm, czym się żywi,jak trawi pokarm?
b)dlaczego zebra,krowa i inni roślinożercy muszą zjadać tak duże ilości pokarmu?
c)dlaczego kanianka pospolita zaliczana jest do pasożytów a jemioła do półpasożytów,podaj nazwy żywicieli tych roślin oraz jedno przystosowanie ich do pasożytnictwa?

Dalsza część pytań w 2 zadniu ;)

2

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-10-19T21:38:27+02:00
A)Tygrzyk paskowany Argiope bruennichi (Scopoli, 1772) należy do rodziny krzyżakowatych (Araneidae). Obecnie gatunek ten w Polsce objęty jest ochroną prawną ze względu na atrakcyjne ubarwienie, a nie zagrożenie wyginięciem.Pokarmem tygrzyka paskowanego są przede wszystkim owady prostoskrzydłe Orthoptera i ważki Odonata, głównie gatunki z rodzaju Aeschna i Libellula. Ofiarami tego gatunku padają również Diptera i Hymenoptera.Gatunek ten rozpinana sieć łowną najczęściej w niższych partiach roślinności, na wysokości około 30 cm nad ziemią, zdarza się jednak, że ze względu na otaczającą roślinność znajduje się ona wyżej. Sieć tygrzyka jest bardzo łatwa do zaopatrzona ze względu na charakterystyczne, białe, zygzakowate stabilimentum, umieszczone pionowo w centrum sieci.Pająk najpierw zarzuca na owada lepką pajęczynę, a następnie, gdy ofiara jest już unieruchomiona, kąsa ją i dokładniej omotuje. Dotyczy to dużych ofiar, natomiast małe ofiary są kąsane od razu i przenoszone w centrum sieci lub inne miejsce, gdzie zostają zjedzone. Takie zachowanie ma związek z niskim efektem paraliżującym jadu tygrzyka paskowanego. Pająk ten nazwę swą zawdzięcza ubarwieniu podobnemu do futra tygrysa.
b)pokarmy zielone,którymi odżywiają się te zwierzęta są ubogie w składniki odżywcze a dodatkowo mają b.dużą ilość celulozy,której organizm ssaków nie trawi,aby więc zapewnić sobie odpowiednią ilość energii muszą pochłaniać większe ilości pokarmu
c)pasożytnictwo kanianki jest całkowite,gdyż nie tylko pasozytuje na żywicielu lecz dodatkowo zaatakowane przez nią rośliny są "zatruwane" i w wyniku tegoż pasozytnictwa powoli giną.Pasożytuje na koniczynie,chmielu,ziemniakach,wierzbie.Pasozytuje za pomoca ssawek
Jemioła wprawdzie pasożytuje na innych roślinach ale sama syntetyzuje substancje odżywcze, podczas gdy wodę i sole mineralne pobiera od drzewa-żywiciela,zbytnio mu nie szkodząc.Porasta brzozy,topole,jarzębiny,ogólnie drzewa starsze niż 20 letnie.przystosowanie -ssawki,jagody jemioły "przyklejają" sie tez do drzewa wypuszczaja korzenie co umozliwia rozrastanie
1 1 1
2009-10-19T21:55:52+02:00
A)Tygrzyk paskowany Argiope bruennichi (Scopoli, 1772) należy do rodziny krzyżakowatych (Araneidae). Obecnie gatunek ten w Polsce objęty jest ochroną prawną ze względu na atrakcyjne ubarwienie, a nie zagrożenie wyginięciem.

Gatunek ten rozpinana sieć łowną najczęściej w niższych partiach roślinności, na wysokości około 30 cm nad ziemią, zdarza się jednak, że ze względu na otaczającą roślinność znajduje się ona wyżej. Sieć tygrzyka jest bardzo łatwa do zaopatrzona ze względu na charakterystyczne, białe, zygzakowate stabilimentum, umieszczone pionowo w centrum sieci. Dotyczy to głównie dorosłych osobników, ponieważ młode pająki częściej tkają okrągły, centralnie położony wzór. Jedną z możliwych funkcji stabilimentum jest wzmocnienie i stabilizacja sieci a tym samym zwiększenie sukcesu łowieckiego.

Pokarmem tygrzyka paskowanego są przede wszystkim owady prostoskrzydłe Orthoptera i ważki Odonata, głównie gatunki z rodzaju Aeschna i Libellula. Ofiarami tego gatunku padają również Diptera i Hymenoptera. Tygrzyk paskowany z upolowanymi ofiarami postępuje inaczej niż inne krzyżaki. Najpierw zarzuca on na owada lepką pajęczynę, a następnie, gdy ofiara jest już unieruchomiona, kąsa ją i dokładniej omotuje. Dotyczy to dużych ofiar, natomiast małe ofiary są kąsane od razu i przenoszone w centrum sieci lub inne miejsce, gdzie zostają zjedzone. Takie zachowanie ma związek z niskim efektem paraliżującym jadu tygrzyka paskowanego.
2 1 2