Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2009-10-19T18:38:30+02:00
Fala dźwiękowa wytwarzana przez dane ciało wprawia w drganie błonę bębenkową ucha. Drgania te przenoszą się na układ kosteczek słuchowych, które znajdują się w uchu środkowym i za ich pośrednictwem na błonę okienka owalnego w uchu wewnętrznym. Błona ta uwypukla się do schodów przedsionka, podwyższając tym samym ciśnienie perylimfy. Powoduje to uwypuklenie błony okienka okrągłego i ruchy błony podstawowej, które uciskają włoski komórek włoskowych, a także pobudzenie zakończenia nerwu słuchowego. Energia mechaniczna fali dźwiękowej zostaje przekształcona w energię elektryczną pobudzonego nerwu słuchowego. Kodowanie informacji w nerwie zachodzi zgodnie z zasadą miejsca i częstotliwości.Narząd słuchu znajduje się w okolicy kości skroniowej. Jest on podzielony na trzy części : ucho zewnętrzne, środkowe i wewnętrzne. Do ucha zewnętrznego należy małżowina uszna oraz przewód słuchowy zewnętrzny zamknięty błoną bębenkową. Błona ta ma ok. 8mm średnicy, jest ona sprężysta łącznotkankowa, która drga pod wpływem fal powietrza. Za nią znajduje się ucho środkowe. Należy do niego wypełniona powietrzem jama bębenkowa, znajdujące się w niej kosteczki słuchowe tworzą łańcuch, przenoszący drgania błony do ucha wewnętrznego. Ciśnienie ucha środkowego powinno być równe ciśnieniu zewnętrznemu. W uchu wewnętrznym mieści się narząd równowagi i zakończenia nerwów słuchowych. Leżące Leżą one w zawikłanym układzie przestrzeni (błędniku kostnym). W jego skład wchodzą : przedsionek, trzy kanały półkuliste i ślimak.

Najlepsza Odpowiedź!
2009-10-19T18:39:17+02:00
Małżowina uszna skopia fale dźwiękowe i kieruje je do zewnętrznego przewodu słuchowego. Drgania powietrza wprawiają w ruch błonę bębenkową, na której wspiera się młoteczek. Drgania młoteczka przenoszone są dalej, przez kowadełko i strzemiączko aż na okienko owalne. Drgania tego okienka są przenoszone na płyn wypełniający kanały ślimaka (perylimfę) w schodkach przedsionka (część górna ślimaka). Przy przenoszeniu fali z perylimfę w schodkach przedsionka na perylimfę w schodkach bębenka (w części dolnej ślimaka) zostaje zmieniona częstotliwość dźwięków. To powoduje pobudzenie komórek włosowatych (receptorów słuchu). Zmiana położenia blaszki podstawnej kanału ślimaka powoduje tarcie rzęsek o błonę pokrywającą (leżącą nad nimi) i w konsekwencji depolaryzację lub hiperpolaryzację komórek włosowatych. Wtedy zostaje uwolniony neurotransmiter do synapsy i I-rzędowy neuron czuciowy (komórka dwubiegunowa) zostaje pobudzony. Sygnał zostaje przekazany przez cztery neurony czuciowe aż do kory słuchowej w płacie skroniowym mózgu.
2009-10-19T18:39:41+02:00
FALE AKUSTYCZNE (dźwiękowe) są falami podłużnymi falami związanymi z drganiami cząsteczek wzdłuż kierunku rozchodzenia się, tworzącymi obszary wysokiego i niskiego ciśnienia. Rozchodzić się mogą w ciałach stałych cieczach i gazach. Mają szeroki zakres częstotliwości. Fale o częstotliwości ok. 20 do 20000Hz są słyszane przez ludzi i zaliczane do dźwięków. Fale o mniejszej lub większej częstotliwości nazywamy ultradźwiękami i infradźwiękami. Fale te są wyłapywane przez ucho (aparat słuchu) w ten sposób słyszymy.