Proszę o krótki sposób wyjaśnienia na czym polega łączenie się atomów. Wiem np. że wodór ma 1 elektron walencyjny więc łączy się z drugim h i tworzą dublet ale co się dzieje z pierwiastkami które mają 8,9 lub 10 elektronów walencyjnych? jak najszybciej :)

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-01T21:30:32+01:00
Ten który ma 8 elektronów walencyjnych ma już OKTET - 8 walencyjnych i są to helowce. Każdy atom, który bierze udział w konfiguracji elektronowej dąży do oktetu - a "ideałem" jest helowiec. Wygląda to tak, że pierwiastki te przyjmują strukturę elektronową helowca tego (zawsze!), który stoi w okresie wyżej, czyli jeśli masz np. Chlor, który jest w 3 okresie, to będzie on dążył do struktury oktetowej "ideału" - helowca w okresie wyżej, czyli w 2 okresie i jest to w tym wypadku Neon. Wodór jako dublet jest tu wyjątkiem. Helowce to te pierwiastki, które znajdują się pod helem.

Nie znam natomiast żadnego atomu, który ma więcej niż 8 elektronów w powłoce walencyjnej ;P

Sama grupa wskazuje, ile e. walencyjnych posiada atom danego pierwiastka. Nie uwzględnia się w tym grup od 3-12, jedynie dopiero 13-18, gdzie 13 jest jak 3 grupa (więc 3 e. walencyjne), 14 jak 4gr itd.
Mam nadzieję, że rozumiesz ;P
1 5 1