Napisz wypracowanie na jeden z tematow:
1)Przed smiercia sw. Aleksy napisal list. Sformułuj jego tres uwzględniając swoja wiedze na temat swiatopogladu epoki, wzoru ascety oraz filozofii sw. Augustyna.
2)...Lecz moje serce rozdarte, ciezkie, ciezkie jak ołów...

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-01T21:29:32+01:00
.Lecz moje serce rozdarte, ciezkie, ciezkie jak ołów...
Te słowa mogłyby faktycznie pasować do Penelopy. Przeczytaj fragment "Mitologii" Jana Parandowskiego, nie musisz przecież czytać całej "Odysei" Homera. Penelopa jest uosobieniem wiernej żony, latami tkającej i prującej kilim w oczekiwaniu na Odyseusza, a jednocześnie odrzucająca zaloty mężczyzn, którzy starali się o jej względy.

Może to również być Izolda. Trzeba przeczytać "Dzieje Tristana i Izoldy" - historię miłości idealnej, aż po grób.

Dobrym przykładem też może być Aldona z "Konrada Wallenroda" Mickiewicza. Z miłości do Konrada zamurowuje się żywcem w wieży, aby prowadzić stamtąd z ukochanym długie i tęskne rozmowy.

Poza tym można też uwzględnić Barbarę z "Nocy i dni" Marii Dąbrowskiej. Jest to romantyczka, indywidualistka, w młodości zraniona nieszczęśliwą miłością, dojrzewa emocjonalnie, stopniowo doceniając sowjego męża, człowieka prostolinijnego. Dzieje ich małżeństwa to historia ludzkiego poszukiwania, poznawania się i ostatecznego odnalezienia. Barbara w końcu zrozumie, że jedyną metodą na życie jest pogodzenie się z jego zwyczajnością.
1 4 1