Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-01T21:58:17+01:00
Porażenie prądem może spowodować wstrząs z utratą przytomności i bezdechem. W miejscu, w którym prąd dostał się do ciała, mogą wystąpić głębokie rany oparzeniowe. Po wstrząsie elektrycznym należy wezwać lekarza, nawet; wtedy, gdy ofiara ma tylko nieznaczne oparzenia. Uszkodzenia wywołane prądem elektrycznym zależą od wielu czynników, ale przede wszystkim od wysokości napięcia i natężenia prądu, czasu jego działania oraz drogi przepływu. Skóra wilgotna stawia znacznie mniejszy opór niż skóra sucha. Wilgoć jest dobrym przewodnikiem elektryczności; prąd przepływa wtedy swobodnie przez ciało i może porazić, poparzyć, nawet zabić, a przy bardzo wysokim napięciu - spalić na węgiel.


Porażenie prądem może prowadzić do:

* utraty przytomności
* zatrzymania krążenia
* zatrzymania oddechu
* skurczu mięśni (czasem jest tak silny, że prowadzi do zwichnięć i złamań!)
* oparzeń, martwicy i zwęgleń.
* na skutek upadku z wysokości także do urazów kręgosłupa i głowy
* natychmiastowej śmierci

Postępowanie:

1. Usunięcie przyczyny, która spowodowała porażenie prądem.
2. Ratownik musi też zadbać o własne bezpieczeństwo i uważać, aby samemu nie zostać porażonym! Dlatego przede wszystkim należy wyłączyć źródło prądu a jeśli to jest niemożliwe- odciągnąć poszkodowanego za pomocą nieprzewodzących materiałów, np. kawałka suchego drewna lub drążka izolacyjnego.
3. Ocena objawów życiowych i jeśli to konieczne rozpoczęcie resuscytacji. Gdyby masaż serca był niemożliwy z powodu sztywności klatki piersiowej, należy wykonywać sztuczne oddychanie do czasu aż klatka piersiowa stanie się na powrót podatna na ucisk mostka.
4. Wezwanie karetki pogotowia
2 5 2