Odpowiedzi

2010-03-02T09:22:32+01:00
Carrol Lewis- 1832-1898
Właściwie Charles Lutwidge Dodgson. Wybitny angielski pisarz, poeta i matematyk. Urodził się w Daresbury. Jego ojciec był pastorem, jako pierwszy rozbudził w synu zainteresowania literackie i matematyczne. Caroll studiował matematykę na uniwersytecie w Oksfordzie, potem przez pewiwn czas był wykładowca tej uczelni. W 1867 r. wraz z przyjacielem wyjechał do Moskwy i Petersburga. W 1877 r. przyją święcenia kapłańskie, nigdy jednak nie pełnił obowiązku duchowego. Współpracował z czasopismami m.in. z humorystycznymi "The Train".
Miał wszechstronne zainteresowania, był zapalonym miłośnikiem sportu, grał w tenisa, badmintona, krokieta, bilard, układał zagadki matematyczne, gry liczbowe, zbierał zegary, umieszczał w prasie humorystycznej swe rysunki, zajmował się fotografią, także artystyczną, z czegona uwagę zasługują liczne portrety dzieci. Równocześnie robił karierę literacką. Począwszy od debiutanckiego poematu "Solitude", wydanego w 1856 r. na łamach humorystycznego pisma "The Train", ogłosił wiele utworów dla dzieci, w tym słynne baśniowo-realisyczne opowieści Alicja w Krainie CZarów (1865) i o tym co Alicja odkryła po drugiej stronie lustra (1871), W Zwierciadlanym Domu. Zmarł w Guildford. W 1958 została ustanowiona nagroda jego imienia.
5 3 5
2010-03-02T09:29:15+01:00
Clive Staples Lewis(nie cierpiał swojego imienia-wolał by go nazywano Jack) urodził się 29 listopada w1898r.w Belfaście w Północnej Irlandii.
Dzieciństwo spędzał w olbrzymim domu z młodszym o trzy lata bratem(Warniem),było szczęśliwe i beztroskie.W1908r dzieciństwo to zostało przerwane nagłą chorobą matki,która wkrótce zmarła na raka. Po jej śmierci obaj chłopcy zostali wysłani do szkoły z internatem w Anglii.Jack lubił czytać Homera i Wergiliusza,interesował się też językami nowożytnymi, doskonaląc francuski, niemiecki, włoski.
W 1916 roku rozpoczął naukę na Uniwersytecie w Oksfordzie, ukończył je z wyróżnieniem z literatury greckiej i łacińskiej, filozofii, starożytnej historii i literatury angielskiej oraz został wybrany na prestiżowe stanowisko wykładowcy Magdalen College w Oksfordzie. Pracował tam jako profesor literatury średniowiecznej i renesansu przez kolejnych 29 lat.
Jack walczył podczas pierwszej wojny światowej w południowej Francji. Lewis rozpoczął też wydawać swoje książki. Jego pierwsza publikacja The Pilgrim’s Regress dotyczyła jego osobistej ekspedycji do świata wiary chrześcijańskiej. Wśród jego prac znajduje się Alegoria miłości, która do dziś uważana jest za doskonałe studium miłości w literaturze od średniowiecza do czasów szekspirowskich.Pózniej rozpoczął pisanie książek dla dzieci,jego pierwszą ,była opowieść z Narnii-"Lwa,Czarownicy i starej szafie".Następnie napisał sześć kolejnych książek z cyklu Opowieści z Narnii, a wieńczącą serię – Ostatnią Bitwę publikując w 1956 roku.
Po ukończeniu serii, Lewis pisał dalej, poruszając tematy religijne i autobiograficzne, ale już na znacznie mniejszą skalę. Dużo czasu poświęcał ciężko chorej żonie, Joy Gredsham, którą poślubił w 1956 roku, a która zmarła na raka w roku 1960.
Po śmierci żony Lewis sam podupadł na zdrowiu.Zmarł 22 listopada 1963 roku.
7 4 7