Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-02T09:02:48+01:00
Australia jest królestwem torbaczy. Każde z tego rodzaju zwierząt można spotkać także na kontynencie amerykańskim. Zwierzęta te w procesie ewolucji zajmowała miejsce, które w innych częściach świata zajmują ssaki naczelne, torbiasta mięsożerna kuna. torbiasty szczur owadożerny, itp. Wszystkie łączy jedna wspólna cecha, a mianowicie sposób rozmnażania się: noworodki w momencie urodzenia są zarodkami. Są bardzo malutkie i nierozwinięte. Rodzą się po bardzo krótkim okresie ciąży, aby następnie dorastać w "torbie" matki. Torba nazywa się marsupium. Opuszczają ją, kiedy osiągają odpowiedni wiek czyli tak, jakby urodziły się po raz drugi.

KANGUR OLBRZYMI CZERWONY
(Macropus rufus)
Jest największym kangurem. Długość 2,4 m. Reprezentanci tego gatunku zamieszkują obszar całej Australii. Każdego roku ginie aż 5 min kangurów.

DIABEŁ TASMAŃSKI
(Sarcophilus harrisi)
Jest jednym z największych torbaczy z rodziny kun-torbaczy. Osiąga długość 75 cm. Posiada mocne uzębienie. Jest mięsożerny. Z Australii zniknął zupełnie, zaś na Tasmanii pozostało Jedynie parę okazów.

KOALA
(Phascolarctos cinereus)
Ten śmieszny i przemiły torbacz - niedźwiadek jest długości 60-80 cm. Żyje w Australii na drzewach eukaliptusowych. Odławiany ponieważ posiada piękne cenne futro. Liczba żyjących okazów zmniejszyła się do paru tysięcy. Uznany za zwierze chronione.

WOMBAT TASMAŃSKI
(Yombatus ursinus)
Ten roślinożerny torbacz żyje w południowo-wschodniej Australii i na Tasmanii. Wombat z owłosionym nosem żyje w południowej Australii i należy do rodziny Lasiorkinus. Wombat gueenslandzki już prawie zaginął, ale roztoczona nad nim ścisła ochrona spowodowała, iż został ten gatunek przywrócony światu.

KANGUREK POSKROMIONY
(Onychogalea fraenata)
Ten malutki kangur ma długość 80-130 cm. Żyje we wschodniej Australii na terenach pokrytych krzewami i na trawiastych nizinach. Od 1937 roku sądzono, że zginął, ale odkryto go ponownie w 1973 roku. Jest pod ścisłą ochroną.