Odpowiedzi

2010-03-02T12:38:24+01:00
Bezsprzecznie miejscem o największej wielkości pływu jest zatoka Fundy na atlantyckim wybrzeżu Kanady, która charakteryzuje się blisko 20-metrowym sko­kiem.

- fale pływowe, tworzą się pod wpływem grawitacyjnego oddziaływania Słońca i Księżyca. Najprościej można wyobrazić sobie to w ten sposób, że w rejonie Ziemi "najbliżej" skierowanym do Słońca i Księżyca oraz po stronie przeciwnej Ziemi, poziom wody się podnosi powyżej stanu średniego (tworzą się "wybrzuszenia" powierzchni wody). Ze względu na obrót Ziemi dookoła własnej osi, te "wybrzuszenia" opływają Ziemię, tworząc fale o bardzo dużej długości. W rzeczywistości ze wględu na rozkład lądów i oceanów, oraz odmienne położenie Słońca i Księżyca w danych momentach (i 100 jeszcze innych powodów) natura fal pływowych jest znacznie bardziej skomplikowana, niż tu, w pierwszym "naiwnym" przybliżeniu podano. Wielka długość fali pływowej (a tym samym i wielki jej okres) powoduje, że fali pływowej "nie widzimy" jako fali, lecz odbieramy jej występowanie jako zmiany poziomu morza. Te ostatnie możliwe jest do dostrzeżenia tylko w pobliżu brzegów (linii brzegowej). Na otwartym morzu czy oceanie fale pływowe nie są widoczne. Mimo, że fal tych na wodach otwartych się nie zauważa, fale pływowe występują powszechnie. Razem z falami wiatrowymi i falami rozkołysu są najpospoliciej i powszechnie występującym rodzajem falowania.
1 5 1
Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-02T12:46:54+01:00
-Zatoka Fundy
-Wybrzeże Francji
-Ujście rzeki Qiantang Jiang

Pływy - polegają na okresowym wznoszeniu się i opadaniu powierzchni oceanu i zbiorników z nimi połączonych przez oddziaływanie słońca i księżyca .

Falowanie - Specyficzny rodzaj ruchu cząsteczek wody. Ruchy rytmiczne powodujące wahanie poziomu wody, nie towarzyszy im przemieszczanie wody.

przyczyna : tarcie wiatru o powierzchnię wody
1 5 1