Babka w szkole wkurzyła sie na nas i kazała nam przerobić temat:Kraje pierwszego południa i bogatej północy(zorbić notatke)... Nie mamy podręczników(2 częsci) tylko zeszyt. Jak ktoś by umiał coś wymyślic co w tej notatce może być prosze o pomoc.pewnie ten temat jest w drugiej częsi której nie mamy bo nie musimy moze ktoś ma ten podr. jak coś mój podręcznik to : WIEDZA O SPOŁECZEŃSTWIE ,
elżbieta dobrzycka i krzysztof makara 1 a ten temat pewnie jest w drugiej częsci jak by ktos miał prsze o pomoc ! daje naj!

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-02T14:12:01+01:00
Pierwsze co, to powinieneś zdefiniować te kraje.
Za bogatą północ uważa się kraje Europy (nawet te najbiedniejsze, bo w porónaniu z afrykańskimi, to tam jest raj), oraz kraje Ameryki północnej.
Za biedne połódnie uważa się kraje afrykańskie oraz kraje azji południowo - wschodniej.
Następnie porównaj PKB (tak zgrubsza) PKB tych krajów. Wykażesz w ten sposób, że np Niemiec ma na miesiąc ok 3000 Euro , a mieszkaniec zimbabwe ok 15 dolarów (wartości nie są prawdziwe, ale znajdz prawidłowe i pokażesz ogrom dysproporcji).
Potem wskaż przyczyny. Zaznacz, że biedne kraje mają duży potencjał (ogromne złoża sórowców i zajebisty klimat), ale nie mogą tgo wykożystać.
Spośród przyczyn możesz wybrać, zależnie od Twojej opinii:
a) Długoletnie wykorzystywanie biednych krajów jako kolonie (co jednocześnie spowodowało wzrost krajów północy)
b) niezdolność lokalnej ludności (murzynów) do założenia stabilnych rządów.
(Przykład RPA, która była najbogatszym krajem Afryki, a po oddaniu władzy murzynom kraj podupadł a przestępczość wzrosła)
c) Polityka krajów północy, które poprzez wykupywanie złóż, czerpią z nich korzyści bez porzytku dla lokalnych krajów.
d) Dotacje ONZ i innych organizacji, które dostarczają żywność i inne towary prawie za darmo. (Dostarczanie darmowej żywności do Afryki szkodzi tym krajom, Bo nikt w tych krajach nie zacznie uprawiać ziemi, bo nikt jej od nich nie kupi skoro wszyscy dostaja za darmo, a ci co nie dostają to nie mają pieniędzy. Tak więc firmy wysyłają do biednych krajów żywność i leki, aby odpisać to sobie od podatków a jednocześnie zapobiegają powstaniu konkurencji)