Odpowiedzi

2012-08-20T19:52:24+02:00

Ta odpowiedź została oznaczona jako zweryfikowana

×
Zweryfikowane odpowiedzi zostały sprawdzone przez ekspertów, dlatego mamy pewność, że są prawidłowe i bezbłędne. Od dawna na zadane.pl znajdziesz tysiące poprawnych odpowiedzi, które zostały sprawdzone przez moderatorów (najbardziej zaufanych członków naszej społeczności).

Instrumenty strunowe smyczkowechordofony, na których gra się smyczkiem, to skrzypce, altówka, wiolonczela i kontrabas. Wszystkie, mimo że różnią się rozmiarami, mają podobną budowę, podobne kształty i wykonane są z podobnych materiałów. Ich korpus stanowi podłużne, drewniane pudło rezonansowe składające się z dwóch uwypuklonych płyt – górnej i dolnej oraz boczków. Ważnym elementem konstrukcyjnym jest mały kołeczek zwany duszą. Na środku płyty pomiędzy otworami tkwi podstawek tworzący podparcie dla strun. Na górnej części korpusu przytwierdzono szyjkę, którą wieńczy główka w kształcie ślimaka wraz z mechanizmem kołkowym. Na nim napięte są struny. Każdy z tych czterech instrumentów ma cztery struny.

 

Instrumenty dęte drewniane, w których źródłem dźwieku jest strumień powietrza, dzielimy na wargowe i stroikowe. Instrumenty wargowe to takie, w których zadęcie polega na kierowaniu strumienia powietrza na wargę. Rozróżnia się dwa typy: podłużne oraz poprzeczne. Przykład: flet i jego odmiany.

Instrumenty stroikowe posiadają stroik wywołujący drganie słupa powietrza. Stroik to cienka, wąska listwa z trzciny w niektórych instrumentach dętych drewnianych, którą grający trzyma między wargami i wprawia w drgania poprzez zadęcie. Stroik pojedynczy składa się z jednej listwy (klarnet, saksofon), podwójny - z dwóch listewek (obój, rożek angielski, fagot, kontrafagot).


Filharmonia to instytucja, która zajmuje się wykonywaniem i rozpowszechnianiem dzieł muzycznych, głównie symfonicznych lub budynek - gmach, w którym prezentowane są koncerty muzyczne.


Pozdrawiam.

3 4 3