Odpowiedzi

2015-02-25T08:01:00+01:00
W  1975 roku autorka Ewa Nowicka napisała zabawną powieść  młodzieżową pt. „Małgosia kontra Małgosia”.
                Książka opowiada o Małgosi, a właściwie o dwóch Małgorzatach, które żyją w różnych wiekach Fabuła powieści wykorzystuje schemat zamiany ról: tytułowa Małgosia, za sprawą tajemniczych mocy przenosi się w wiek XVII, a jej miejsce w wieku XX  zajmuje imienniczka z przeszłości.
                Współczesna nastolatka mogła na własnej skórze przekonać, jak wyglądało życie trzy wieki wcześniej i poznała ówczesne obyczaje szlacheckie. Jej zachowanie  w nowej rodzinie znacznie odbiegało od przyjętych norm obyczajowych. Nie chciała zostać żoną bogatego pana Stanisława, doprowadziła do zerwania zaręczyn ,przez co została wydziedziczona. W zasadzie działała na szkodę swojej szlacheckiej imienniczki. Okazało się, że to przemieszczenie w czasie, było po to, by ichmościanka z XVII wieku mogła poślubić ukochanego Joachimka.
                Zabawna zamiana ról dwóch dziewczynek z różnych epok pozwoliła pisarce na barwne przedstawienie codziennego życia szlacheckiego dworku w czasach Jana III Sobieskiego, tak jak mogła je widzieć współczesna nastolatka. Czytelnik wraz z Małgosią poznaje dawne zwyczaje, uczestniczy w sarmackich biesiadach i zabawach. Obrazu epoki baroku dopełnia język , jakim posługują się postacie z przeszłości .
                Powieść w atrakcyjny sposób ukazuje koloryt siedemnastego wieku, a zderzenie obyczajów i języka dwóch epok staje się przyczyną wieku zabawnych perypetii głównej bohaterki. Jest także źródłem humory.
                Polecam „Małgosię kontra Małgosię” wszystkim czytelnikom. Każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Miłośnicy romansów-miłosny wątek z Joachimkiem, zwolennicy fantazy- motyw przemieszczania w czasie a pasjonaci przeszłości, i nie tylko, dzięki powieści, dowiedzą się więcej o historii i  kulturze barokowej w siedemnastowiecznej Polsce.