Odpowiedzi

2010-03-02T17:52:10+01:00
Trawienie – złożony proces enzymatycznego przekształcenia wielkocząsteczkowych związków chemicznych w prostsze, w celu ich wchłonięcia i przyswojenia przez organizm. W zdecydowanej większości trawienie jest charakterystyczne dla zwierząt.
U kręgowców, w tym człowieka, trawienie zachodzi w układzie pokarmowym.

PROCESY TRAWIENIA :

- Ślinianki - Małe i duże gruczoły ślinowe (zwane śliniankami) produkują ślinę, która przewodami tych gruczołów dostaje się do jamy ustnej.

- Trzustka - wąski gruczoł barwy szaro- różowej lub żółto- różowej. Leży w pętli, jaką tworzy dwunastnica, ułożona jest za żołądkiem.Trzustka jest gruczołem mieszanym, tzn. produkuje enzymy trawienne i hormony (insulinę i glukagon). Komórki gruczołowe trzustki wydzielają sok trzustkowy

- Wątroba - jest największym gruczołem przewodu pokarmowego i całego organizmu. Ma ona ciemnoczerwone zabarwienie, które jest związane z dużą ilością krwi przez niż przepływającej. Wątroba jest głównym laboratorium chemicznym organizmu i najważniejszym narządem odtruwającym.

- Gruczoły żołądkowe - błona śluzowa żołądka zawiera liczne gruczoły, które wydzielają sok żołądkowy. Sok ten zawiera wodę, kwas solny, sole mineralne i substancje organiczne.

- Gruczoły jelitowe - gruczoły błony śluzowej jelita cienkiego wydzielają sok jelitowy.

Mam nadzieję że pomogłem :):)
Pozdrawiam ;D;D
Najlepsza Odpowiedź!
  • KruZ
  • Początkujący
2010-03-02T17:59:31+01:00
Trawienie to rozkład substancji odżywczej na inne związki proste .

Proces
Mechaniczny i Chemiczny

Do procesow Mechanicznych należą : Rzucie , rozcieranie, połykanie, ruchy żołądka

Chemiczna : na rozkładzie białek , tłuszczy na związki prostsze
które są wchłaniane z jelit do krwi