Odpowiedzi

2010-03-02T17:44:04+01:00
200. rocznica urodzin największego polskiego kompozytora i pianisty Fryderyka Chopina mija w poniedziałek. Za dzień urodzin kompozytora on sam podawał 1 marca 1810 roku, choć w metryce chrztu sporządzonej w kościele w Brochowie widnieje data 22 lutego.
Rozbieżność ta do dzisiaj nie została ostatecznie rozstrzygnięta, choć współcześnie pierwszeństwo oddaje się dacie obchodzonej przez samego kompozytora i jego najbliższych.

Miejsce urodzenia Franciszka Fryderyka Chopina jest bezsporne - Chopin przyszedł na świat w Żelazowej Woli pod Warszawą, w majątku hrabiostwa Skarbków, gdzie mieszkał i pracował jako guwerner jego ojciec, Mikołaj Chopin (Francuz z pochodzenia). 23 kwietnia Fryderyk Franciszek Chopin został ochrzczony w kościele św. Rocha w niedalekim Brochowie.
1 5 1
2010-03-02T17:44:23+01:00
Http://obchody.chopin2010.pl/pl.html
Myslę, że tu znajdziesz sporo informacji ;)
Pozdrawiam i proszę o naj :)
1 5 1
Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-02T17:45:52+01:00
Msza w bazylice świętego Krzyża w Warszawie zainauguruje dziś o godz. 13 - cykl wydarzeń upamiętniających 200 rocznicę urodzin Fryderyka Chopina.

Mszę dziękczynną będzie koncelebrował prymas Polski, arcybiskup Henryk Muszyński, a bezpośrednio po nabożeństwie odbędzie się specjalny koncert.

Wystąpi Orkiestra Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Wojciecha Rodka oraz laureat Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina z 1985 roku, Marc Lafort, który zagra Koncert fortepianowy f-moll Fryderyka Chopina.

W uroczystości zapowiedzieli udział: prezydent RP Lech Kaczyński, premier Donald Tusk, marszałkowie Sejmu i Senatu, prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz Waltz, przedstawiciele rządu, parlamentu i środowisk twórczych oraz warszawianie.

Telewizja Polonia będzie dziś natomiast - w przededniu 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina - transmitować mszę z poznańskiej katedry. Chopin w drodze do Berlina odwiedzał Poznań dość często. W 1828 roku odwiedził Pałac Arcybiskupów Poznańskich i był gościem ówczesnego biskupa poznańsko-gnieźnieńskiego Teofila Wolickiego. Miał wtedy 18 lat.

Także najbliższe dni będą - w wielu miejscach - kumulacją wydarzeń poświęconych Chopinowi. Już w poniedziałek w Filharmonii Narodowej rozpoczyna się seria koncertów urodzinowych kompozytora w wykonaniu wielu znakomitych pianistów. Wystąpią: Rafał Blechacz, Ivo Pogorelić, Murray Perahia, Piotr Anderszewski, Garrick Ohlsson, Nikolai Demidenko, Evgeny Kissin, Daniel Barenboim, Kevin Kenner, Nelson Goerner i Janusz Olejniczak.


Rodem Warszawianin, sercem Polak, a talentem świata obywatel” - tak przed laty o Fryderyku Chopinie powiedział Cyprian Kamil Norwid. Spór o to, którego dnia dokładnie urodził się wielki kompozytor naukowcy toczą od lat, ale jedno jest pewne – w roku 2010 przypada dwusetna rocznica urodzin Chopina.
Zdjęcie: Dariusz MarkiewiczChopina nazywano poetą fortepianu. U źródeł jego twórczości leżała wrażliwość artystyczna oraz umiejętność czerpania wzorców z polskiej muzyki ludowej. Muzyka kompozytora, jak również pieśni i utwory rozpisane na orkiestrę, wybrzmiały podczas koncertu inaugurującego Rok Chopinowski w Szkole Muzycznej w Opolu.

Jesteśmy szkołą imienia Fryderyka Chopina, tym bardziej jesteśmy zobowiązani uczestniczyć w obchodach tego ważnego roku – roku naszego wielkiego Polaka. Mamy okazję oddać mu hołd i cieszyć się z tego, że był i dalej tkwi w naszych sercach - mówi dyrektor Szkoły Muzycznej w Opolu Henryka Mikosza.

Wielu postrzega Chopina tylko jako wybitnego kompozytora. Jednak warto spojrzeć na niego z innej strony. Autorka „ABC historii muzyki” – Małgorzata Kowalska–Waloszczyk, pisząc książkę, zgłębiła historię życia artysty nie tylko od strony muzycznej.

Interesował się sportem- trudno w to uwierzyć, ale prawdopodobnie gdyby nie choroba, to osiągałby sukcesy sportowe. Interesował się też rysunkiem. Pobierał regularne lekcje w tym kierunku - zdradza Małgorzata Kowalska- Walaszczyk.

Dla młodych muzyków zagranie koncertu chopinowskiego w dwusetną rocznicę urodzin kompozytora to wielkie wyzwanie, do którego przygotowywali przez kilka miesięcy.

Utwory Fryderyka Chopina mają to do siebie, że niby są proste, ale zawarte jest w nich bardzo dużo ekspresji to pozwala wykazać się soliście - mówi Kamil Labuska.Chopin zawsze przyciągał ludzi swoją muzyką. Podobnie było w szkole muzycznej w Opolu. Sala koncertowa wypełniona była po brzegi.

To dopiero początek obchodów Roku Chopinowskiego w Opolu. Wiele będzie się jeszcze działo. Telewizja Polska jest patronem Międzynarodowego Roku Chopinowskiego dlatego do tego tematu wrócimy jeszcze nie raz.


Oczekuje naj
1 5 1