Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-02T17:43:08+01:00
Poszukaj w wikipedi ; ] z wikipedi :

Elektronika
Z Wikipedii
Skocz do: nawigacji, szukaj
Portal:
ElektronikaElektronika – dziedzina techniki i nauki zajmującą się wytwarzaniem i przetwarzaniem sygnałów w postaci prądów i napięć elektrycznych lub pól elektromagnetycznych.

Do realizacji tych celów służą różnorodne przyrządy i układy:

elementy aktywne: półprzewodnikowe (tranzystory, tyrystory, układy scalone itp.), lampy próżniowe (diody, triody, pentody itd.)
elementy bierne: rezystory, kondensatory, cewki, diody półprzewodnikowe itp.
elementy akustoelektroniczne: filtry, rezonatory, linie opóźniające, czujniki itp.
elementy optoelektroniczne: lasery, światłowody, detektory promieniowania itp.
elementy fotoniczne (łączące elementy akustoelektroniczne z optoelektronicznymi): modulatory, wzmacniacze, detektory itp.
Historycznie elektronika wyrosła z radiotechniki – pierwszymi układami elektronicznymi były powstające w czasach I wojny światowej nadajniki i odbiorniki radiowe. Jest nauką interdyscyplinarną skupiającą w sobie przede wszystkim wiedzę elektrotechniki i elektrochemii, ale również informatyki, telekomunikacji itp.

Obecnie elektronika ze względu na zapotrzebowanie z różnych dziedzin życia zawiera w sobie jeszcze więcej kierunków. Do najważniejszych oprócz radiotechniki należą też optoelektronika, telekomunikacja, elektronika cyfrowa, mikroelektronika, lasery. Swój rozwój elektronika zawdzięcza badaniom w różnych dziedzinach nauki, głównie fizyce (półprzewodniki, optyka, magnetyzm), chemii i matematyce (symulowanie układów, analiza zachowania, przetwarzanie sygnałów, analiza stabilności i inne).