Odpowiedzi

2010-03-02T17:43:43+01:00
Chcąc uchronić się przed ukąszeniem na spacerze w lesie, należy nosić nakrycie głowy oraz odzież ściśle osłaniającą jak największą powierzchnię ciała, długie rękawy, długie nogawki, pełne, kryjące buty oraz starać się poruszać środkiem ścieżki i omijać krzewy i wysokie trawy. Odzież można spryskać 0.25-0.5% permetryną (np. preparat Muszka), która jest zabójcza dla kleszczy, a sucha nie jest wchłaniana przez ludzką skórę. Ubranie po spryskaniu a przed założeniem należy wysuszyć. Permetryna pozostaje na ubraniu jeszcze przynajmniej dwa prania wodne. Permetryny nie stosuje się bezpośrednio na skórę. Odsłoniętą skórę (oraz ubranie) można natomiast spryskać środkiem odstraszającym kleszcze lub zawierającym DEET zgodnie z zaleceniem producenta. Młode i bardzo małe formy kleszczy, tzw. nimfy mogą przebywać na pniach drzewnych oraz leżących gałązkach i patyczkach. Dlatego siadanie na zwalonych pniach drzewnych i zbieranie chrustu bywa szczególnie niebezpieczne. Ubranie w jasnym kolorze znacznie ułatwia dostrzec wędrującego po nim kleszcza. Po powrocie z obszarów zagrożonych należy pozostawić ubranie i sprzęt poza domem, by nie przynieść kleszcza do domu. Warto dodać, że gorąca suszarka zabija kleszcze zaplątane w ubraniu, ale bez problemu przeżywają one pranie. Jak najszybciej po powrocie należy dokładnie obejrzeć cale ciało, zwłaszcza fałdy skórne, pachwiny i pępek, choć kleszcze mogą się wkłuć wszędzie. Im szybciej kleszcz zostanie usunięty, tym mniejsze jest prawdopodobieństwo zakażenia. Środki zawierające permetrynę i DEET zmniejszają niebezpieczeństwo ukąszenia, ale go nie wykluczają, więc przegląd jest zawsze konieczny. Miejsca niedostępne wizualnie należy sprawdzić palcami. Wgryziony kleszcz powoduje powstanie małego nacieku odczynowego, który można wyczuć palcami. Po przejrzeniu ciała zaleca się dokładny prysznic. Szorowanie usuwa małe, młodociane formy kleszcza, które są prawie niewidoczne gołym okiem i które się jeszcze nie zdążyły wkłuć oraz usuwa ze skóry DEET, który należy zmyć, gdy tylko nie jest potrzebny.
23 4 23
2010-03-02T17:45:53+01:00
Trzeba zalozyc kalosze dlugie szorty bluze z dlugim rekawem czapke na glowe
po powrocie nalezy sprawdzic czy kleszc nigdzie sie nam nie przyczepil w takich miejsach jak na zgieciu lokcia pod kolanami we wlosach w miejscach intymnych pod pachami oraz na calym ciele.

powodzenia:)
4 3 4
2010-03-02T17:48:34+01:00
Przed spadnięciem na nas kleszcza nie ma się raczej możliwości uchronić.
Można zrobić co innego - zakryć jak najwięcej części swojego ciała, znaczy ubrać się na cebulkę.I zaraz po powrocie do domu rozebrać się i przeglądnąć czy gdzieniegdzie nie chodzi po nas czy też po ubraniu (dobrze mieć na sobie coś jasnego) jakiś kleszcz szukając miejsca gdzie może się wbić.

Jak zatem chronić się przed kleszczami?

Na rynku dostępne są różnego rodzaju spraye, czy też maści, odstraszające te stworzenia. Dobrze jest zatem przed wejściem do lasu, czy też w teren podwyższonego zagrożenia kleszczami zabezpieczyć się czymś takim. Można kupić w aptekach, jak w normalnych sklepach, w dziale kosmetycznym (zdaje się autan czy off czy jakoś tak). Nie daje to jednak 100% gwarancji, ale zawsze coś. Spray taki odstrasza odstraszają owady…

Innym zabezpieczeniem przeciw kleszczom jest szczepienie. Szczepienie takie nie chroni, rzecz jasna przed wkręceniem się kleszcza, chroni jednak przed przenoszonymi przez kleszcza chorobami. W sprawie szczepienia skontaktuj się z twoim lekarzem.

PS: Jeśli masz psa, kota czy też inne stworzenie chodzące po polu, zadbaj też o ochronę dla niego!
3 2 3