Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-02T17:48:26+01:00
Sprawa była jasna. Polacy z dobrym sercem, dusza i mający trochę grosza przy sobie jednakże nie koniecznie starali się pomagać żydom jak tylko mogli. Powstalo specjalne stowarzyszenie Żegota które zalatwialo między innymi dokumenty dla żydów umozliwiajace wyjzd z kraju. ( oraz ŻOB- który dzialal troche powazniej mial doczynienie z bronią) . Polacy pomagali im uwalniać się z gett, ,,przemycali,,, niejednokrotnie dawali dach nad glowa wyzywienie. Zdarzali sie jednak takze szmalcownicy ktorzy w bestwailski sposob wydawali zydow.
5 5 5
2010-03-02T19:12:27+01:00
Nigdy już nie dowiemy się dokładnie ilu etnicznych Polaków wzięło udział w ratowaniu swoich żydowskich współobywateli od śmierci z rąk niemieckiego okupanta w latach II wojny światowej. Liczby osób zidentyfikowanych z imienia i nazwiska wciąż stanowią tylko wierzchołek góry lodowej. Dotyczy to zarówno tych ratujących, dla których ich niebezpieczna misja zakończyła się sukcesem, ocaleniem swoich podopiecznych, jak i tych, którzy swój czyn przypłacili ceną najwyższą : życiem własnym i swoich najbliższych a także życiem ratowanej żydowskiej rodziny czy pojedynczych osób. Nie mamy wątpliwości, że przypadki te stanowią tylko niewielką część ogółu akcji ratowniczych, które w zdecydowanej większości kończyły się pomyślnie, tym, którzy zapłacili za swoją gotowość do ratowania Żydów własnym i swoich podopiecznych życie winni jesteśmy szczególną pamięć. Organizacją pomagającą Żydom w czasie II wojnyświatowej była Rada Pomocy Żydom- Żegota .

Nie zabrakło w polskim społeczeństwie również takich osób które wydawały ludność rasy żydowskiej bardzo często za pieniądze
5 4 5