Odpowiedzi

2010-03-03T19:52:50+01:00
Moim zdaniem I wojna światowa była dla Polski i szansą i tragedią, ponieważ:
-gdyby Polska wygrała ją to by zyskała więcej szacunku ze strony innych państw,
-gdyby Polska wygrała zyskała by ziemię,
-była to także tragedia, ponieważ zginęło dużo ludzi i zwierząt,
-była tragedią, ponieważ Polska miała bardzo duże straty materialne,
-miała bardzo duże straty finansowe.
1 4 1
Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-03T22:10:14+01:00
Nawiązując do tematu rozprawki, pragnę zasugerować iż odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, dlatego stawiam hipotezę, że I wojna światowa, była dla Polski szansą i tragedią jednocześnie.
Pierwszym argumentem potwierdzającym moją hipotezę, jest stwierdzenie, że I wojna przyniosła dużo dobrego, bo otworzyła przed nami szansę na odzyskanie niepodległości. Racja przemawiająca za tragedią, to fakt, że ta niepodległość została zdobyta ogromnym kosztem. Nie myślę tylko o tym, że zginęło bardzo wielu ludzi, co jest oczywiście najważniejsze, ale też biorę pod uwagę straty materialne i finansowe. Jeśli chodzi o dobrze rzeczy, nie wolno też pominać tego, że do Polski włączono nowe ziemie, takie jak Górny Śląsk oraz Wielkopolska. Następnym pozytywem jest to, że Gdańsk stał się wolnym miastem. Należy też rozważyć racje przeciwne. Negatywem jest fakt, że I wojna światowa zaostrzyła konflikty narodowe i klasowe w których uczestniczyła i Polska. Złem był fakt, że skutkiem I wojny była II, ale dobrem to, że przez odzyskanie niepodległości Polacy byli bardziej zmotywowani do walki i obrony swojej ojczyzny podczas II wojny.
Posumowując moją wypowiedź, myślę że przytoczone argumenty potwierdzają moją hipotezę. Dobre zdarzenia niwelują się z tymi złymi, co sprawia, że I wojna światowa staje się dla Polski szansą i tragedią jednocześnie.

Mam nadzieję że pomogłam, ale jak masz jakieś pytania albo chcesz żeby coś poprawić pisz na priva. Pozdrawiam :)
2 5 2