Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-02T17:54:16+01:00
Wewnątrz burzowej chmury rozgrywa się piekło. Krople wody, kryształki lodu zderzają się, wytwarzając ładunki elektryczne. Chmura zaczyna przypominać baterię: wierzchołek jest naładowany dodatnio, a podstawa ujemnie. Gdy różnica napięć sięgnie miliona woltów, rodzi się błyskawica. Wąskim kanałem płynie ku ziemi strumień jonów, a siła wyładowania jest tak ogromna, że sąsiadujące z kanałem błyskawicy powietrze ogrzewa się do niewyobrażalnej temperatury 30 000°C. Następuje jego gwałtowne rozrzedzenie, czego efektem jest fala uderzeniowa słyszana przez nas jako grzmot. Dźwięki te słyszymy później, niż widzimy przecinającą niebo błyskawicę, bo światło dociera do nas szybciej niż dźwięk. Piorun to zjawisko niezwykłe. Pędzi ku ziemi najkrótszą możliwą drogą i właśnie dlatego nie należy podczas burzy chować się pod drzewem - potencjalną stacją końcową dla błyskawicy. Gdy uderza w drzewo, soki dosłownie się gotują, pień ulega rozsadzeniu. Błyskawice biją też w wysokie budynki, wzgórza, samotne żagle na jeziorach... Czasami w gołą ziemię. I wtedy piorun "wybiera" glebę, która najlepiej przewodzi prąd. Rac
2010-03-02T18:11:53+01:00
Skąd się biorą pioruny?
W wyniku jonizacji zachodzącej w atmosferze w chmurach burzowych gromadzą się ładunki elektryczne. Między chmurami a ziemią lub między różnymi warstwami chmur powstaje różnica potencjałów, a następnie wyładowanie iskrowe zwane piorunem.

Piorun może być kulisty. Jego powstawanie oraz samo zjawisko nie są do końca zbadane. Porusza się lub zatrzymuje i tkwi przez jakiś czas nieruchomo. Może przeniknąć przez szybę lub wypalić w niej dziurę, albo dostać się przez komin i wypaść oknem. Nie da się przed nim zabezpieczyć. Na szczęście jest to zjawisko stosunkowo rzadkie.

Piorun liniowy wybiera zwykle najkrótszą drogę do ziemi. Kanał wyładowania zależy od stopnia zjonizowania powietrza, dlatego błyskawica jest zygzakowata. Energia wyładowania jest stosunkowo niewielka, gdyż mimo wysokich wartości napięcia i prądu czas jest bardzo krótki. Towarzyszy mu temperatura rzędu kilku tysięcy stopni Celsjusza. W takich okolicznościach nietrudno o pożar.

Na drugie nie wiem ;PP


Myślę że pomogłam ;ddd
1 5 1