Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-02T17:56:42+01:00
Ociemniały Wit Stwosz z wnuczką.

Autorem obrazu "Ociemniały Wit Stwosz z wnuczką" jest wielki polski artysta Jan Matejko. Tematem obrazu jest prowadzony przez wnuczkę Stwosz w kościele. Malarstwo jest bardzo realistyczne, bogate w szczegóły. Nastrój jest poważny, wręcz wzbudza w nas smutek.
Na pierwszym planie widzimy Wita Stwosza, który próbuje dotknąć stóp Jezusa. Jednocześnie prowadzony jest przez swą wnuczkę, która w drugiej ręce trzyma książeczkę do nabożeństwa. Stwosz ubrany jest w brązowe futro. Ma na głowie bordową czapkę. Jego broda jest długa, siwa. Oczy ma bardzo zmrużone, wręcz zamknięte. Jest starszym człowiekiem.
Dziewczynka ma czarne włosy. Ubrana jest w brązowy gorset. Jej suknia ma zielony kolor. Rękawy są złotego koloru. Prowadzi swego dziadka w kościele.
Na drugim planie znajduje się obraz, na którym przedstawiony jest mężczyzna. Trzyma on w ręce bicz.
W prawym dolnym rogu znajduje się kamienna kropielnica, zaś nad nią fragment nóg Jezusa.
Obraz urzymany jest w zimnej kolorystyce, przeważa czerń i brąz.
Malowidło Jana Matejki podoba mi się, choć myślę, że ma ono za dużo zimnych barw. Duzy plus należy się artyście za tak precyzyjne i dokładne odwzorowanie postaci. Obraz ten wzbudza we mnie smutek i powagę.
26 4 26
2010-03-02T18:05:40+01:00
Obraz namalowany przez tadeusza Makowskiego ,,Promień słońca " został wykonany w roku 1930. Obecnie znajduje sie w Muzeum Narodowym w Warszawie.
Jest to portret przedstawiajacy chłopców stojacych na ponurym tle. Na pierwszym planie widac postacie i padający na nie promień.
Chłopiec stojacy z prawej strony obrazu jest zapatrzony, jego twarz ma nietypowy kolor, głowe ozdabia brazowy kapelusz, oczy sa koloru czarnego.
Postać stojaca na drugiej stronie ma włosy koloru blond, oczy brazowe, bluze niebieska, wyglada jak był by czyms zdziwiony.
Promień padajacy na bohaterów jest koloru zółto niebieskiego z dodatkiem bialego i pomaranczowego. Dostrzegamy ze swiatło rozjasnia ponure tło.
Obraz jest bardzo ładny dlatego, bo nie ma w nim nic ze smutku. Ale ma w sobie szczypte tajemniczosci.
25 3 25