Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-02T19:51:17+01:00
Ludzie dzielą się na mniej lub bardziej zamożnych. Niektórych z nich nie stać jest na ubrania modne lub firmowe i z tego powodu czuja się gorsi. Ale czy powinni? Wszak powiedzenie mówi "Nie szata zdobi człowieka" W czym tkwi więc jego wartość? Czy ludzie biedniejsi powinni czuć się gorsi? W mojej rozprawce postaram się udzielić odpowiedzi na te pytania.
Jako pierwszy argument przytoczę baśń Andersena pt.: "Nowe szaty cesarza". Opowiada ona o cesarzu, dla którego liczyły się tylko drogie stroje. Pewnego dnia do króla przybyli dwaj oszuści podający się za tkaczy. Poinformowali oni króla, że utkają mu szaty których nie zobaczy człowiek głupi. Król chcąc się przekonać kto w jego królestwie jest niemądry zgodził się. Fałszywi tkacze pracowali a król wysyłał swych ludzi aby doglądali pracy. Następnie sam król postanowił zobaczyć szaty. Przeraził się, bo nic nie widział, lecz postanowił wystąpić w nich na paradzie. Żaden człowiek nie widział tych szat, lecz nikt nie chciał się do tego przyznać.
Baśń ta pokazuje nam łatwowierność ludzką i brak odwagi. W zyciu natomiast własne zdanie i odwaga są wartościami które warto pielęgnować.
Na podstawie drugiego argumentu pragnę pokazać iż w życiu nie ważne są pieniądze lecz dobro. Jako przykład podam tu "Opowieśc wigilijną" Dickensa. Książka ta opowiada o starcu dla którego wartośc najważniejszą stanowią pieniądze. Nikt nigdy nie zatrzymywał go na ulicy, nikt nie mówił mu "dzień dobry", ludzie bali się go, był chciwy. Cechowała go także nieczułośc na krzywdę innych oraz brak pomocy potrzebującym. Ebenezer Scrooge zmienił się w trakcie powieści. Ze starego skąpca przeszedł w człowieka rześkiego i pogodnego.
Na podstawie tej ksiązki możemy zauważyć, że każdy człowiek ma w sobie dobro które jest ważną wartością w życiu.
Jako ostatni argument przytoczę rodzinę. Jest ona wartością ponadczasową, ponieważ towarzyszy nam od pierwsezych dni życia. Rodzina działa bezinteresownie, zawsze pomaga bez wzgledu na wszystko. Dzieci wychowane w rodzinach nie pełnych lub patologicznych często nie są szczęśliwe, są wystraszone i mają trudności z kontaktem z drugim człowiekiem. Dlatego tez rodzina jest tak ważna dla prawidłowego rozwoju człowieka. Daje nam poczucie bezpieczeństwa, tolerancji i akceptacji.
Pieniądze są ważne ale nie najważniejsze. Ważniejszymi wartosciami sa miłość, przyjaźń, rodzina a także dobro i odwaga. Dlatego też trzy pierwsze nazywane są wartościami ponadczosowymi.
6 4 6