Odpowiedzi

2010-03-02T21:17:25+01:00
Bracia lech czech i rus wyruszyli ze swego rodzimego kraju na poszukiwanie terenów nadających się na założenie państwa.
Pewnego dnia dotarli na bardzo piękną łąkę na której wśród gałęzi drzewa znajdował się uwikłany w nie orzeł . Lech postanowił założyć tu swoją stolicę i powiedział w herbie jego państwa będzie znajdował się właśnie orzeł . Miasto nosiło nazwę gniezno od gniazda które znaleziono na drzewie . Czechowi nie spodobały się te tereny i ruszył na południe a Rus na wschód. Potem gniezno stało się pierwszą stolicą polski a Rus i Czech założyli swoje własne państwa.
25 3 25
wielkie dzienki ratujesz mi tyłek przed pałą
2010-03-02T21:19:32+01:00
Przeszło tysiąc lat temu po gęstych borach środkowoeuropejskich błądzili ze swoimi plemionami trzej bracia: Lech, Czech i Rus. Kiedy pewnego dnia zagłębili się w dziką puszczę w celu zdobycia pożywienia, stała się rzecz, która pozwoliła powstać Polsce: Lech, Czech i Rus, zmęczeni i głodni przystanęli na leśnej polanie. Nagle Lech zauważył na rozłożystym dębie orle gniazdo. Gdy bracia podeszli do niego, Lechowi na ramieniu usiadło orle pisklę. Lech zauroczony tym, oraz pięknym, czerwonym zachodem słońca, który właśnie miał miejsce, postanowił założyć w tym miejscu państwo, którego herbem stałby się Biały Orzeł na tle czerwonego zachodu słońca. Drugi z braci - Czech podążył na południe i założył Czechy, a Rus na wschód i założył Rosję.

źródło: http://www.sni.edu.pl/proj/adam/ptaki/ptaki/legendp.htm

Ja też opowiadałam z tego i opowiedziałam to i dostałam 5 :)
8 3 8
2010-03-02T21:46:42+01:00
Trzej bracia lech czech i rus wyruszyli ze swego ojczystego kraju w poszukiwanie nowych terenów .
Pewnego dnia dotarli na łąkę na której wśród gałęzi drzewa znajdował się uwikłany w nie orzeł . Lech postanowił założyć tu swoją stolicę i powiedział w herbie jego państwa będzie znajdował się właśnie orzeł . Miasto nosiło nazwę Gniezno od orlego gniazda, które znaleziono na drzewie . Czech wolał szukać dalej ruszył na południe a Rus na wschód. Gniezno stało się pierwszą stolicą pPolski a Rus i Czech założyli swoje państwa tj. Czechy i Ruś.
11 3 11