Odpowiedzi

2010-03-02T18:30:34+01:00
Karol Wielki z dynastii Karolingów, król Franków i Longobardów. Jaki był? Głęboko pobożny, oddany chrześcijańskiej moralności, sprawiedliwy, prosty i łagodny w życiu prywatnym.
Jego zawodem była wojna, domem – namiot polowy, odzieniem zbroja. Przez wszystkie lata swojego panowania toczył wiele wojen, co doprowadziło i do wzrostu jego znaczenia rozszerzenia granic państwa Franków. Mieczem wywalczył królestwo sięgające do Akwizgranu po Rzym od Ebro, po wybrzeże Morza Północnego, do Marchii Bretońskiej, po Marchie Wschodnią. Dużą uwagę poświęcał swojemu wojsku, ego „wychowaniu” i stanie wyposażenia.
Jego władza była „despotyczna”, ale dzięki temu był niezależny, odpowiedzialny za swój kraj i konsekwentny w swoich czynach, czego dowodem była koronacja.
Przeprowadził wiele reform, co oznacza, że nie zajmował się tylko wojnami, ale także dbał o rozwój wewnętrzny kraju. Potrafił doskonale rządzić swoim krajem, czasów swojego panowania uważany był za władcę nie mającego sobie równych. Do dziś nazywamy go Ojcem Europy.
Sława Karola Wielkiego była tak wielka, że w wielu językach słowiańskich od jego imienia, pochodzi nazwa określająca króla. O niezwykłych czynach tego monarchy świadczy również przydomek, nadawany tylko najwybitniejszym władcom.
Karol Wielki jest patronem nauczycieli, maklerów i cynowników
1 5 1
2010-03-02T18:34:41+01:00
Swój przydomek zawdzięczał głównie dokonaniom dyplomatycznym i militarnym.
-rozszerzenie granic krolestwa
-rozwój handlu z (północą i wschodem)
-reforma monetarna
-reforma administracyjna
-reforma szkolnictwa
1 5 1