1. Wyjaśnij fizyczne podstawy wirowania ubrań podczas prania w pralce automatycznej . Omów co się dzieje z kroplą wody w bębnie pralki oraz jak postrzega to zjawisko obserwator, znajdujący się poza pralką .
2. Rowerzyści jeżdżący na rowerach bez błotników po mokrej drodze maja przybrudzone błotem plecy. Wyjaśnij , jaki ma to związek z opisem ruchu po okręgu .
3 . Obserwując rajdy samochodowe , można zauważyc ,że rozpędzony do dużej prętkości samochód jadący pod górę , po dojechaniu do szczytu wzniesienia unosi sie w powietrze.Wyjaśnij to zjawisko.

1

Odpowiedzi

2010-03-02T18:46:49+01:00
//////////////////////////Zadanie 1/////////////////////////////////
Podczas wirowania (w celu suszenia) siła odśrodkowa działa na wodę zawartą w ubraniach i kieruje kroplę wody na zewnątrz, która wycieka przez dziurki w "bębnie" pralki, dzięki czemu ubrania po wirowaniu są prawie suche.
///////////////////////////////////////////////////////////////////
Zadanie2
W ruchu po okręgu gdy zostanie usunięta siła dośrodkowa, ciało porusza się tylko pod wpływem prędkości liniowej po torze prostym. Wyobraźmy sobie cząstkę błota która przykleiła się do opony. W pewnym momencie (prawa górna cześć opony w aktualnym momencie) owa cząstka odrywa się od opony i porusza się po linii prostej, prosto na plecy naszego rowerzysty.
///////////////////////////////////////////////////////////////////
Zadanie3
Jak samochód jedzie pod górę to porusza się po okręgu (patrz rysunek w załączniku). Wtedy działają na niego dwie siły: zwrócona w dół siła ciężkości i zwrócona do góry siła odśrodkowa.
Jeżeli siła odśrodkowa jest większa od siły cięzkości to samochód unosi się w powietrze.
///////////////////////////////////////////////////////////////////

Prosze o jak najlepsza ocene i o naj :P

By ZzAzZ
25 3 25