Odpowiedzi

2010-03-02T18:50:41+01:00
Gimnazjalista po ukończeniu gimnazjum powinien wybrać osdpowiedni kierunek liseum.
ALe musi mieć te cechy: musi być opanowany, kulturalny, "delikatny" w stosunku do przedmiotu, nie może być niestarrany.
3 3 3
2010-03-02T20:58:28+01:00
(kurde, miałam już napisaną całą długą wiadomość dla Ciebie i skasowała się, bo portal musiał ogłosić swój konkurs!! paranoja!!)

ZACZNIJ RYSOWAĆ (o ile już tego nie robisz), po prostu ŚWICZ RĘKĘ, bo przyda Ci się to na studiach. Załóż szkicownik najpierw, rysuj z natury: butelki, wazony, portrety, szkice ludzi; potem układaj martwe natury z draperiami. Rysuj na większych formatach np A3 czy 50x70 na początek. Potem aby wprawić się w rysowaniu architektury: UKŁADAJ SOBIE BRYŁY GEOMETRYCZNE, które będą iluzją budynków; ĆWICZ ŚWIATŁOCIEŃ, proste kreski.

Bo jeśli myślałaś nad LICEUM PLASTYCZNYM (które będzie cię kształcić w kierunkach plastycznych, zgłębiać różne techniki rysunkowe, malarskie czy rzeźbiarskie, torować drogę do sztuki, uczyć historii sztuki - potem zdecydujesz czy nadal chcesz konserwować zabytki)
TO MUSISZ PRZEJŚĆ ETAP TECZKI czyli umówić się na konsultacje w szkole z jakimś profesorem. Prac rysunkowych , malarskich w formatach od A4, A3 i A2 czyli 50x70 do A1 (100x70) musi być w sumie około 30.
Potem składasz papiery i potem masz egzamin wstępny który składa się osobno z rysunku , malarstwa , rzeźby i potem teoria z wiedzy o historii sztuki i języku polskim.

Oczywiście jeśli pójdziesz do normalnego ogólniaka, to też nie powinnaś mieć większych problemów zeby się dostać na konserwację, o ile będziesz miała teczkę z rysunkami, a te rysunki będą dobre i będziesz mieć wiedzę z historii sztuki i determinację to powinno Ci się udać (musisz oczywiście dowiedzieć się na samej uczelni czy poszperać w internecie na forach, na których wypowiadają się Ci co już studiują KONSERWACJĘ ZABYTKÓW odnośnie szczegółów czy bardziej liczą się egzaminy wstępne na studia czy wynik z matury i jakie przedmioty są potrzebne do zdania).

Poza tym na studia wymagają od Ciebie wiedzy z zakresu historii sztuki , w tym architektury i jej elementów. Powinnaś sprawić sobie książkę "SZTUKA I CZAS" (ona jest w dwóch tomach, każdy po około 50 zł, ale na allegro można je kupić taniej); Z TYCH KSIĄŻEK UCZĄ SIE W PLASTYKU. W czasie wolnym , póki go jeszcze masz poświeć go na naukę historii sztuki.

Zapisać się też możesz na jakiś kurs rysunku, żebyś miała jakieś już wiadomość wstępne co do technik rysunkowych. Można się tam dowiedzieć wielu praktycznych rzeczy. Nauczyciele będą Ci robić korekty, mówić co masz jeszcze poprawić na bieżąco w rysunku czy na obrazie. No i będziesz mieć prace do teczki.

A poza tym w zawodzie liczy się przede wszystkim STARANNOŚĆ i PRECYZJA (a nie prace na "odwal się"), CIERPLIWOŚĆ, ZMYSŁ ESTETYCZNY, DOKŁADNOŚĆ, i jeszcze raz cierpliwość (gdy będziesz siedzieć na rusztowaniu i pracować nad gzymsem czy dekoracja arcjitektonivczną parę godzin)

Pozdrawiam:))