Odpowiedzi

2010-03-02T18:56:46+01:00
Pod wpływem ciepła słonecznego powierzchnia mórz i oceanów nieustannie paruje. Woda zmienia stan skupienia i masy pary wodnej mieszają się z powietrzem.

Przy dostatecznie dużej wilgotności powietrza następuje skraplanie pary wodnej do postaci małych kropelek, które grupują się w widoczne skupienia � chmury.

W wyniku ochładzania na niewielkich wysokościach powietrza zawierającego parę wodną powstają mgły. Chmury, niesione wiatrem przemieszczają się nad powierzchnią lądów mórz i oceanów. W określonych warunkach drobniutkie kropelki łączą się ze sobą w większe krople i opadają na ziemię jako deszcz, śnieg lub grad.

Ziemia wchłania opady atmosferyczne i gromadzi je w postaci wód gruntowych. W niektórych miejscach wody gruntowe wydostają się na powierzchnię i tak powstają źródła. Z nich biorą początek strumyki, te z kolei łączą się ze sobą w większe strumienie i rzeki, które wpadają do morza lub oceanu. W ten sposób zamyka się obieg wody w przyrodzie. Proces zaczyna się od nowa.
1 1 1
2010-03-02T18:57:23+01:00
Cechą obiegu wody w przyrodzie jest to, że woda krąży. Nigdy nie znika. Najpierw pada deszcz, potem spływa z rzeką czy strumieniem lub osiada na drzewach czy wpada do morza. Jednak nie jest to tak ważne bo z każdego tego miejsca woda i tak paruje, co sprawia, że staje się chmurą. Potem cały bieg rozpoczyna się od nowa. Dokładniej znowu pada deszcz.
1 5 1
2010-03-02T19:15:23+01:00
Z powierzchni oceanow mórz jezior rzek a także z powierzchni gleby paruje do atmosfery. pod wpływem energii słonecznej paruje z powierzchni liści (transpiracja).parowanie warunkuje wilgotność pow para wodna gromadzi sie w postaci chmur przenoszonych przez wiat. ochładzanie chmury powoduje opady atmosferyczne opady deszczu śniegu są wchłaniane przez glebę i zapewniają powrót wody.