Wyjaśnij kim sa ABORYGENI. Przedstaw ich obecną sytuację społeczną.
Wymień najważniejsze pogactwa mineralne, które eksploatuje się w Australii.
Jakie gałęzie przemysłu najlepiej rozwinęły się w Australii ?
Wyjaśnij:
koralowiec
atol
laguna
Wymień główne uprawy, jakie występuja na wyspach Oceanii ?
Opisz środowisko naturalne, ludnośc oraz główne dziedziny gospodarki Wysp Fidżi.

bardzo proszę o jak najszybsze odpowiedzi
PROSZĘ

2

Odpowiedzi

2010-03-02T18:57:50+01:00
Pierwotni mieszkańcy Australii, wierzący, że powstali w wyniku wydalenia ich przez tęczowego węża Njalyoda.Tęczowy wąż Njalyod podczas wydalania pierwszych Aborygenów. Wynaleziony przez Aborygenów bumerang uważa się za najbardziej niebezpieczną w historii broń ręczną. Ponieważ bumerang zawsze wraca, posługujący się nim wojownik musi umieć błyskawicznie oddalić się z miejsca rzutu - w przeciwnym wypadku może skończyć tragicznie.

Laguna (z włoskiego) – część morza odcięta od morza otwartego przez lido, rafę barierową lub atol. Laguny są zazwyczaj płytkie, toteż na obszarach o dużych różnicach między przypływem i odpływem dna ich są odsłaniane podczas odpływu. Okresowo suche dno laguny nosi nazwę wattu. Z biegiem czasu laguny są stopniowo zamulane, przeobrażają się w bagniska i torfowiska.

Atol – typ płaskiej wyspy koralowej położonej na oceanie, składającej się z rafy koralowej w kształcie pierścienia otaczającego centralną depresję. Depresja ta nazywana laguną może być częścią wyłonionej wyspy, stanowić niewielki, lecz odrębny zbiornik wodny lub też być połączona z morzem. Nazwa atol pochodzi z języka divehi używanego na Malediwach, spopularyzował Karol Darwin.
6 4 6
Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-02T19:10:09+01:00
1.Aborygeni-Rdzenna ludnosc australii, chca oni pokazac swiatu , jak bardzo sa dyskryminowani i przypomniec ze to oni sa rdzennymi mieszkancami tej ziemi i jak okrutnie ich wyniszczono.
2. autralia pomimo wielkiego eksportu produktow rolnych glownie welny i miesa oraz surowcow mineralnych ma ujemny bilans handlu zagranicznego
3.najlepiej rozwiniete uslugi : bankowosc , ubezpieczenia i hotelarstwo
4.
KORALOWIEC-gromada jamochłonów zaliczana do typu parzydełkowców. Występują zwykle kolonijnie w formie polipów w morzach strefy ciepłej, przytwierdzone do dna morskiego.
ATOL-atole sa utworzone przez pierscienie wynurzajacych sie raf koralowych , ktore odgradzaja plytkie zatoki - laguny
LAGUNA-część morza odcięta od morza otwartego przez lido, rafę barierową lub atol. Laguny są zazwyczaj płytkie, toteż na obszarach o dużych różnicach między przypływem i odpływem dna ich są odsłaniane podczas odpływu
5.uprawy : palma kokosowa,plantacje bananow, ananasow
hodowla:owiec,krewetki,ryby,ostrygi
6.przykro mi ale mam nie mam w swojej ksiazce nic na ten temat . prosze poszukac , dowiedziec sie samemu na ten temat. mam nadzieje ze reszta informacji sie przyda i nie kopiowalam z internetu tylko pisalam z ksiazki geograficznej
9 4 9