Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-02T19:49:13+01:00
MOC

-Kiedy Kordian siedzi na górze Mont Blanc uważa się za lepszego od innych. Jest wysoko, widzi pod sobą niebo, jest bliżej Boga, czuje się wyróżniony. W tym miejscu nie ma kłamstwa ludzi, tylko jego myśli. Jest to świadectwo mistycyzmu, ponieważ w tym miejscu prowadzi rozmowy z Bogiem. Kordian patrzy na naród i widzi śmierć ojczyzny.

"Jam jest posąg człowieka na posągu świata"
Czuje się silny i potężny - chce być przywódcą narodu. Chce być najwyższą myślą wcieloną.
Piekłem dla poety jest niemożność bycia przywódcą.
Kordian ma świadomość własnej potęgi, może zrobić wszystko, jest nieograniczony. Chce pobudzić ludzi do działania.

"Polska Winkelriedem narodów" - Polska poświęci się dla innych narodów, jest mesjaszem.

-Audiencja u papieża w Watykanie. Kordian nie boi się, przychodzi prosić o błogosławieństwo Polskiej Ziemi lecz papież tego nie robi.
Chce oddać papieżowi losy Polaków.
Papież jest dwulicowy, grozi Polakom klątwą, jeśli nie będą posłuszni i każe im się modlić.

-w Willi Włoskiej Kordian postanawia, że nie będzie się ograniczał "Dalej, mój koniu! Leć, gdzie chcesz! puszczam wodze..."
Czuje się wolny, serce pozwala mu stworzyć coś nowego.

-Kordian zostaje inicjatorem spisku przeciwko carowi. Organizuje spisek. Nie boi się kary. Chce zabić cara i dać Polsce wolność. W końcu gdy spiskowcy nie godzą się na atak na cara, Kordian sam postanawia go zabić.

- Kordian przeskakuje na koniu karabiny z bagnetami. Udany skok miał zapewnić mu wolność. Kordian skacze nie boi się. Jedak umowa nie zostaje dotrzymana, Kordian uwięziony.

SŁABOŚĆ:

-W scenie, w której jest gotowy zabić cara dręczy go imaginacja (Wyobraźnia), która ukazuje piękną kobietę i strach, który wskazuje na jej oczy - puste, prześladujące Kordiana.
Imaginacja ukazuje obrazy, a strach gra na emocjach. Strach zwycięża nad Kordianem, car się budzi, bo Kordian mdleje i robi dużo hałasu.

- Kordian po wypadku z carem trafia do szpitala wariatów co już można odczytać jako słabość. Szatan kusi go, mówi że jest wariatem na co daje wzór 2 ludzi: pierwszy uważa, że jest krzyżem, na którym skonał Jezus, drugi podtrzymuje niebo - ratuje świat. Kordian dochodzi do wniosku, że jest szaleńcem - poezja romantyczna także. Romantycy są obłąkani.

-Jego słabością są kobiety: Laura dużo starsza nie traktowała go poważnie i Wioletta zakochana w pieniądzach Kordiana a nie w nim. Kordian nieszczęśliwie zakochany.

- Poezja. Zagłębia się w lekturze "Króla Leara" oddając się w świat fantazji, marzeń. Świat tam jest wyidealizowany.


Mam nadzieję, że trochę Ci to pomoże. Zrobiłam to w punktach, ale na pewno uda Ci się coś z tego sklecić ;)

2 5 2