1.Dotykajac w chlodny dziem kamienia lub metalowej klamki mamy wrazenie, ze te ciala maja niska temperature.Nie odczuwamy tego dotykajac np. drewna. Jak to wytluamczyc?

2.Dlaczego między ściankami termosu wytwarza się próżnię ?

3.W szklance zaparzono herbatę o temperaturze 90 C. Po pewnym czasie herbata "wystygła". Między jakimi substancjami zachodzi przepływ energii? Kiedy ten przepływ ustanie?

2

Odpowiedzi

2010-03-02T19:13:06+01:00
1.
Niektore substancje jak wymieniony tutaj kamien i metalowa klamka lepiej oddaja cieplo niz inne np drewno.

Kamienie szybko sie nagrzewaja ale tez szybko oddaja cieplo.

2. Termos sluzy temu by zapobiec oddawaniu ciepla. Proznia izoluje ciecz w termosie od srodowiska co uniemozliwia oddawanie ciepla.

3. Herbata wystygla glownie przez "powietrze" ale takze nagrzewa scianki szklanki ktore dalej oddaja cieplo do srodowiska.
Herbata przestanie stygnac jezeli jej temperatura wyrowna sie z temperatura otaczajacego jej srodowiska. np temperatura pokojowa 20-23 stopnie.

Jest taka zasada ze substancje daza do wyrownania temperatur (ciepla)
2010-03-02T19:40:32+01:00
1. Ponieważ drewno jest słabym przewodnikiem ciepła (izolatorem), to jego temperatura jest w miarę stała i niezależna od temperatury powietrza. Kamień natomiast, tak jak metale, jest bardzo dobrym przewodnikiem ciepła, co uwrażliwia go na zmiany temperatur powietrza i powoduje zmiany jego temperatury.

2.Ponieważ próżnia jest najlepszym izolatorem, to znaczy, że nie przewodzi ciepła, co umożliwia utrzymanie potraw wewnątrz termosu w stałej temperaturze.

3.Przepływ energii zachodzi między wodą a szklanką i szklanką a powietrzem. Przepływ ten ustanie po wyrównaniu się temperatur wody, szklanki i powietrza.
1 3 1