Informacje dotyczące nizin środkowopolskich:położenie, klimat, miasta,rzeki,jeziora,parki narodowe,zajęcia ludności. (pilne !!!). Krótko i na temat proszę. (Jeżeli macie możliwość prosze w tabelce jako załącznik) a jeżeli nie to normalnie np.nizina .....-klimat:.... , miasta:..... ,rzeki:... i tak dalej :D
Proszę najszybciej jak się da i prosze nie rozpisywać się !!!!!

PS: Jakie są warstwy lasu ???

1

Odpowiedzi

2010-03-03T10:19:59+01:00
Niziny Środkowopolskie zajmują 89 tys. km2 co stanowi 28% powierzchni kraju. Jednostka ta położona jest w środkowej Polsce granicząc z masywem Sudetów i Wyżynami Polskimi od południa, a pasmem pojezierzy od północy.
Średnia roczna temperatura regionu spada w kierunku wschodnim, co związane jest ze wzrostem wpływu kontynentalizmu. Część zachodnia regionu charakteryzuje się przewagą wpływów oceanicznych. Roczne sumy opadów są stosunkowo niewielkie (450-550 mm), osiągając na obszarze Niziny Północnomazowieckiej najniższe wartości w całej Polsce. Związane to jest z położeniem Nizin Środkowopolskich w cieniu opadowym otaczających je terenów nieco wyższych.
Najbogatszym przyrodniczą obszarem w obrębie Nizin Środkowopolskich jest Nizina Środkowomazowiecka, na terenie której znajduje się Kampinoski Park Narodowy oraz cztery parki krajobrazowe.
Parki narodowe to/........Wielkopolski Park Narodowy
-Kampinoski Park Narodowy
-Park Narodowy Ujście Warty
- Białowieski Par Narodowy
-Biebrzański Park Narodowy

Środowisko;
-leżą pomiędzy pojezierzami polskimi a przedgórzem sudeckim i wyżynami polskimi
-Nizina :Śląska, Wielkopolska, Mazowiecka, Podlaska, Polesie Lubelskie
-słabo urozmaicona rzeźba terenu oraz małe wysokości względne
-rozległe równiny
przepraszam ale krocej sie nie dalo napisalal co wiem...:)
pozdrawiam, mam nadzieje ze sie przyda...:)
40 1 40