Odpowiedzi

2010-03-02T20:34:59+01:00
Skąpiec (fr. L'Avare) – prozatorska komedia Moliera, wystawiona na deskach teatru po raz pierwszy 9 września 1668 roku. W roli głównego bohatera, Harpagona wystąpił sam autor.

W tamtym samym czasie Molier wystawił także inną sztukę pt. Amfitrion. Oba utwory były swobodnymi nawiązaniami do komedii Plauta: Amfitrion i Aulularia (Skarb).

Sztuka zyskała uznanie w kręgach literackich. Cenił ją przede wszystkim Boileau, krytyk cieszący się w tamtym czasie autorytetem. Przez publiczność Skąpiec początkowo nie był doceniany – sztukę wystawiono siedem razy; dopiero po dłuższej przerwie została włączona w stały repertuar Comédie-Française.

W 1671 roku pojawił się pierwszy przekład komedii na język obcy – było to tłumaczenie Thomasa Shadwella na język angielski pod tytułem The Miser. W języku polskim Skąpiec ukazał się po raz pierwszy w anonimowym przekładzie pt. Łakomiec w 1759 roku. W późniejszym czasie sztukę tłumaczyli także: Franciszek Kowalski (w 1822 roku), Ludwik Osiński, Antoni Hoffman, Bonawentura Kudlicz, Józef Narzymski, W. Wolski, Tadeusz Boy-Żeleński oraz Bohdan Korzeniewski (1976 rok).

W 1980 zekranizowano komedię pod tym samym tytułem.
56 1 56
2010-03-02T20:35:24+01:00
Niedawno razem z klasą byliśmy na wystawie organizowanej przez Muzeum Narodowe w Krakowie.
Zainteresowanie ekspozycją jest dość spore, bezpośrednio przed nami zwiedzały ją jeszcze dwie grupy.
Galeria przedstawia obrazy Tadeusza Makowskiego - jednego z najwybitniejszych malarzy polskich XX w. Po namalowaniu serii oejzaży i scen rodzajowych zaczął tworzyć malowidła inspirowane sztuką naiwną oraz rysunki dziecięce. Częstym motywem jego dzieł są zwierzęta i postaci przypominające kukiełki, pajacyki. Oprócz obrazów olejnych eksponowane są prace na papierze - akwarele, rysunki, grafiki.
Wcześniej nigdy jeszcze nie spotkałem się z twórczością tegoż artysty. Moją uwagę szczególnie przykuły dwa płótna:
"Jazz" - przedstawia cztery postacie-kukiełki grające na instrumentach muzycznych;
"Skąpiec" - ilustruje dwóch złodziejaszków chcących ukraść pieniądze tytułowemu bohaterowi.
Dla mnie ta wystawa jest trochę nudna, ale to dlatego, że ja nie za bardzo interesuję się tym rodzajem sztuki. Mimo to zachęcam do zwiedzenia ekspozycji.
31 1 31