Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-02T20:24:13+01:00
Alkaptonuria, ochronoza, AKU (alkalia – ar. al-kali ‘potaż’ + gr. háptein ‘złapać’ + oúron ‘mocz’) - rzadka, genetycznie uwarunkowana choroba polegająca na enzymatycznym defekcie metabolicznym w szlaku przemian aminokwasu aromatycznego: tyrozyny. Alkaptonuria jest dziedziczona w sposób autosomalny recesywny i charakteryzuje się wydalaniem z moczem dużych ilości kwasu homogentyzynowego (ciemniejącego na powietrzu), niebieskawo-czarnym zabarwieniem tkanki łącznej (ochronoza) oraz zmianami zwyrodnieniowymi stawów i kręgosłupa.
W niemowlęctwie objawem alkaptonurii może być ciemne zabarwienie pieluszek przez mocz zawierający duże ilości kwasu homogentyzynowego. Jednak często taki objaw nie występuje, szczególnie jeśli mocz ma kwaśny odczyn.

Stąd najczęściej przez dzieciństwo, młodość i wczesny okres dorosłości przebieg choroby jest bezobjawowy. Czasem daje się zauważyć ciemne zabarwienie pod pachami lub woskowiny.
U dorosłych, zazwyczaj w 3. lub 4. dekadzie życia, wcześniej u mężczyzn, na pierwszy plan wysuwają się objawy zmian zwyrodnieniowych stawów (artropatia ochronozowa), głównie bóle, zniekształcenia, ograniczenia ruchomości oraz funkcji czy wysięki. Dotyczą one przede wszystkim dużych obciążonych stawów: biodrowych, kolanowych, barkowych, a także stawów kręgosłupa). Ich przyczyną jest wieloletnie gromadzenie się polimerów kwasu homogentyzynowego w kościach i chrząstkach stawowych. Dość często stopień uszkodzenia stawów wymaga wszczepienia endoprotez.
Do częstych objawów należą także uszkodzenia i naderwania ścięgien. W zakresie układu krążenia dochodzi do występowania zwapnień w tętnicach wieńcowych oraz uszkodzeń zastawek mitralnych i aortalnych, wymagających niekiedy wykonania zabiegu operacyjnego.
W nerkach dochodzi do powstawania złogów, a w prostacie do zwapnień.
  • Użytkownik Zadane
2010-03-02T20:25:25+01:00
Alkaptonuria jest jednym z 4 Zaburzenia początkowo określany jako wrodzonych błędów metabolizmu przez Archibald Garrod w jego Croonian Wykłady 1902,1 cechą tej choroby jest oddawanie moczu, które staje się czarny, gdy stojący po lewej. Garrod określonych rodzinną sposób dziedziczenia i stwierdziła, że odziedziczył nieprawidłowości biochemicznych może prowadzić do przejścia zaburzenia pośrednie w moczu. To Garrod wymyślił pośredni jest godny odnotowania, zważywszy, że praktycznie nic nie było wiadomo, szeregowych reakcje biochemiczne w metabolicznych usuwania substancji odżywczych w tym czasie.
Patofizjologia

Wada polega na szlaku katabolicznym tyrozyny, która zawiera parahydroxylated struktury pierścienia. W słabo rozumiane reakcji złożonych phenylpyruvic enzymu oksydazy kwasu myśli jednocześnie przenieść łańcuch boczny kwasu pirogronowego do decarboxylate, a dodać dodatkowe grupy hydroksylowe na ring. Produktu, homogentisic kwas, faktycznie orto-meta-dihydroxyphenylacetic kwasu. Niedobór enzymu wątrobowego homogentisate dioksygenazy 1,2-(HGO) sił akumulacji homogentisic kwasu mlekowego, który jest szybko usuwany w nerkach i wydalany.

Po kontakcie z powietrzem, homogentisic kwasu utlenia się tworząc pigmentlike materiały polimerowe odpowiedzialne za kolor czarny stałych moczu. Chociaż homogentisic kwasu we krwi są zredukowane do minimum poprzez szybki klirens nerki, w czasie homogentisic kwasu złożony w chrząstki w całym organizmie i jest konwertowany do pigmentlike polimeru przez enzym-mediated reakcji, który występuje głównie w tkankach kolagenowe. Jako polimer gromadzi się w chrząstkę, a proces ten trwa od wielu lat, zwykle stają się przejrzyste tkanki łupek niebieski, życie zwykle nie jest widoczne dopiero w wieku dorosłym.

Najwcześniejszych objawów choroby jest tendencja do pieluch do plam czarnych. Przez większość dzieciństwa i wczesnej dorosłości, bezobjawowo, powoli stopniowego osadzania pigmentlike materiałów polimerowych w kolagenowe tkanki występuje.

W czwartej dekadzie życia, zewnętrzne oznaki osadzanie pigmentu, zwanego ochronosis, zaczynają się pojawiać.


Na podstawie badań mikroskopowych, bursztynowy kolor, owalnego kształtu struktury są wykrywane w średnio-górnej tkanki skórnej (hematoksyliną i eozyną, oryginalne X40 powiększeniu).

Łupek niebieski, szary lub czarny przebarwienie sclerae i chrząstki ucha wskazuje na powszechne barwienia tkanek organizmu, w szczególności tkanki chrzęstnej. Biodra, kolana i stawy międzykręgowe mają wpływu i najczęściej występują kliniczne objawy przypominające reumatoidalne zapalenie stawów. Ze względu na zwapnienia, które występują w tych miejscach, jednak radiologicznych obraz jest bardziej zgodna z chorobą zwyrodnieniową stawów.


Mimo wielu spekulacji, że odkładanie polimerowych jest związane z patologią serca, nie ma doniesień o śmiertelności bezpośrednio związane z homozygotyczną państwa na Alkaptonuria istnieje. Raporty istnieje od zwapnienia i zwężenia zastawki pierścienia prowadzących do choroby wieńcowej, a ryzyko zawału serca jest wyższe niż normalne u starszych pacjentów z ochronosis.

Molekularnych genu HGO wykazuje szerokie spektrum mutacji. Choć nie ma korelacji tej pory między cząsteczkowej charakter mutacji HGO i fenotypu klinicznego, szeroką zmienność mutacji zjawiska z pewnością mogą pomóc w wyjaśnieniu zmienności klinicznych tej choroby. Około 70 oddzielnych mutacji tej pory zostały zgłoszone.