Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2010-03-02T20:33:30+01:00
Urodził sie w Zduńskiej Woli
Dwadzieścia osiem lat temu, 10 września 1982 r. Papież Polak, Ioannes Paulus II kanonizował błogosławionego Maksymiliana Maria Kolbe. Święty Maksymilian Maria Kolbe, to Polski franciszkanin z Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych Ordo Fratrum Minorum Conventualium z Niepokalanowa, który dobrowolnie oddał życie, wybierając śmierć głodową za skazanego na śmierć współwięźnia Franciszka Gajowniczka, ojca rodziny.
W 1927 r. założył w Teresinie k/ Warszawy Klasztor Niepokalanów. W czasie II Wojny aresztowany przez Gestapo, był więziony w Amlitz i w Ostrzeszowie. Zwolniony, potem ponownie aresztowany przez Gestapo w dniu 17 lutego 1941r. Był więziony na Pawiaku, gdzie Go torturowano. W dniu 25 maja 1941r. przewieziony do niemieckiego obozu zagłady, śmierci, Auschwitz.
Po dwóch tygodniach głodówki zostaje dobity zastrzykiem fenolu. Ciało Jego, zostało spalone w krematorium obozowym.
W dniu 17 października 1971 r. Papież Paweł VI ogłosił go Błogosławionym.

W dniu 10 października 1982 r Ojciec Święty; Jan Paweł II uczynił Go Świętym Kościoła rzymskokatolickiego, obrządku łacińskiego.Św. Maksymilian /Rajmund / Maria Kolbe pozostanie w dziejach Kościoła w Polsce jako jedna z najpiękniejszych jego postaci. Człowiek, który zaufał Niepokalanej, nie zawiódł się, bo zawieść się nie mógł. Życie świętego Maksymiliana daje świadectwo prawdzie, jaką głosił jest zgodne z punktem pierwszym"regulamin użycia"który sobie ułożył: "Muszę być świętym jak największym". W Polsce ku jego czci wystawiono kilkadziesiąt kościołów i kaplic, a za granicą - ponad trzydzieści. Napisano o nim ponad 350 książek około 3000 artykułów. Wszystko to świadczy o żywym zainteresowaniu postacią męczennika.

Świętość ojca Maksymiliana została uwieńczona męczeńską śmiercią.

"Wszędzie imię Maksymiliana wymawia się na błogosławieństwo, szczęśliwą wróżbę, i zachowuje się je w wiecznej pamięci" - czytamy w oficjalnej petycji rozpoczynającej proces beatyfikacyjny, zakończony za papieża Pawła VI.

W dniu 10 października 1982 roku papież Jan Paweł II zaliczył go w poczet świętych.

Powiedział o świętym Maksymilianie znamienne słowa:

"Jeżeli dzieje narodów tłumaczy się również wkładem świętych, których wydały, to dziejów Polski w XX stuleciu nie będzie można zrozumieć bez postaci Ojca Maksymiliana, męczennika z Oświęcimia", a w czasie swojej drugiej pielgrzymki do Ojczyzny złożył mu hołd, odwiedzając z posługą apostolską w jego sanktuarium w Niepokalanowie

Dnia 19 września Niemcy przystąpili do likwidacji Niepokalanowa. Wraz z o. Kolbe pozostali bracia zostali również aresztowani i umieszczeni w obozie w Amtlitz (między 24 września a 8 listopada). Stąd wywieziono ich do Ostrzeszowa (od 9 listopada do 8 grudnia 1939 roku). W samą uroczystość Niepokalanej, 8 grudnia, nastąpiło zwolnienie z obozu.Przyszły Święty Kościoła Katolickiego, O.Maksymilian Kolbe natychmiast powrócił do Niepokalanowa. Tu zajął się przygotowaniem 3000 miejsc pracy dla wysiedlonych z Poznańskiego, wśród których było 2000 Żydów.

Zorganizował nieustanną adorację Najświętszego Sakramentu, otworzył warsztaty naprawy zegarków i rowerów, wystawił kuźnię i blacharnię, zorganizował krawczarnię i dział sanitarny. 17 lutego 1941 roku gestapo zabrało o. Kolbego do Warszawy na osławiony Pawiak. 25 maja 1941 roku wywieziono go do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Otrzymał numer 16 670.

Święty Maksymilian Kolbę był jedna z najwybitniejsza postaci w cywilizacji łacińskiej
2 5 2
Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-02T20:34:29+01:00
Św. Maksymilian w 1941 r. trafił do Auschwitz. W obozie dobrowolnie wybrał śmierć głodową w zamian za skazanego współwięźnia. Kolbe zmarł 14 sierpnia 1941 dobity zastrzykiem trucizny – fenolu.
chcesz więcej info - poszukaj w necie :)
3 5 3