Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2010-03-02T21:24:05+01:00
#
Szyszak z X-XI w. ze złoconej blachy żelaznej. Jeden z trzech tego typu hełmów znalezionych na terenie Wielkopolski, należał prawdopodobnie do woja drużyny książęcej Mieszka I lub Bolesława Chrobrego.
#
Relikwiarz gotycki zdobyty w bitwie pod Grunwaldem w 1410 r., złożony jako trofeum przez Władysława Jagiełłę w Gnieźnie. Wykonany w 1388 r. dla komtura krzyżackiego Thiele von Lorich. W styczniu 1945 roku po zdobyciu zamku w Malborku ponownie znalazł się jako trofeum w zbiorach Muzeum Wojska Polskiego. Relikwiarz w kształcie dyptyku ze złoconej trawionej i grawerowanej blachy ze scenami figuralnymi wewnątrz i relikwiami świętych.
#
Zbroja turniejowa z hełmem "żabi pysk" z ok. 1530 r., wykonana przez sławnego norymberskiego płatnerza Valentina Siebenburgera.
#
Szturmak (hełm) paradny z 1 połowy XVI wieku hetmana Jana Tarnowskiego. Zdobiony repusowymi i grawerowanymi scenami wojennymi inspirowanymi Biblią i historią starożytnego Rzymu.
#
Zbroja rajtarska z przyłbicą z końca XVI wieku hetmana litewskiego Krzysztofa Radziwiłła zwanego "Piorunem".
#
Szabla typu węgierskiego z II połowy XVI wieku, z pochwą i rapciami, przypisywana królowi Stefanowi Batoremu.
#
Chorągiew jazdy "żołnierza powiatowego" Ziemi Słonimskiej z lat 1613-1618. Jeden z najstarszych zachowanych w zbiorach polskich zabytków weksylologicznych.
#
Zespół pięciu spiżowych luf działowych odlanych na przełomie XVI/XVII wieku w Nieświerzu dla Mikołaja Radziwiłła. Lufy bogato ornamentowane w kształcie kolumn antycznych, należą do arcydzieł ludwisarstwa światowej klasy.
#
Zbroja husarska, kompletna, z I połowy XVII wieku Stanisława Skórkowskiego, sekretarza króla Władysława IV. Wzorcowy przykład zbroi husarskiej z najświetniejszego okresu w dziejach tej formacji wojska.
#
Rząd paradny, husarski, na konia z I połowy XVII wieku, bogato zdobiony elementami ze złoconego brązu, wysadzany kamieniami półszlachetnymi (należał do Oskierki, członka uroczystego poselstwa Jerzego Ossolińskiego do Rzymu w 1633 r.)
#
Strzelba kołowa, ptaszniczka, "cieszynka", bogato zdobiona inkrustacją z kości, masy perłowej i mosiądzu złoconego. Wykonana w Cieszynie w I połowie XVII wieku.
#
Kolczuga paradna (pancerz siedmiogrodzki), wykonana w I połowie XVII wieku z kółek z drutu stalowego, złoconych i srebrzonych. Przypisywana królowi Janowi Kazimierzowi.
#
Buzdygan zdobiony w typie tureckim z II połowy XVII wieku, oznaka godności oficerskiej, należał do hetmana Stanisława Jabłonowskiego, uczestnika bitwy pod Wiedniem w 1683 r.
#
Zbroja polska, łuskowa, karacena z przełomu XVII/XVIII wieku, przeznaczona dla wyższych dowódców wojsk narodowego autoramentu.
#
Order Orła Białego, najstarszy i najwyższy order polski ustanowiony w 1705 roku przez króla Augusta II Mocnego. Order w kształcie krzyża maltańskiego, wykonany ze złota, srebra i emalii, wysadzany brylantami, pochodzi z kolekcji gen. H. J. Dąbrowskiegoo.