Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
  • Użytkownik Zadane
2010-03-03T12:14:23+01:00
Władysław Łokietek powrócił z wygnania pod koniec panowania Wacława II.Opanował ziemię sandomierską.Po smierci Wacława II w krótkim czasie /1306-1314 /opanował resztę Małopolski,Kujawy,ziemię sieradzką i łęczycką.W 1308 r na Ponorze napadli Brandenburczycy,wezwani na pomoc przez polską ludność Krzyżacy pokonali napastników,ale opanowali całe Pomorze Gdańskie i Wielkopolskę.
Władysław Łokietek nie zrezygnował z odzyskania Pomorza.Skierował do papieża skargę na Krzyżaków.Sąd papieski wydał wyrok nakazujący Krzyżakom zwrot Pomorza i zapłacenie odszkodowania za jego bezprawne przetrzymywanie.Zakom krzyżacki wyroku nie uznał,wówczas król zdecydował się na walkę zbrojną.Zwycięstwo Łokietka w bitwie pod Płowcami 1331 r nie roztrzygnęło losów wojny.

Kazimierz Wielki stosunki polityczne z sąsiadami ukladal na plaszczyżnie dyplomatycznej.Zrezygnował z prowadzenia wyniszczających wojen.
Z Czechami zawarł układ ,na mocy którego Jan Luksemburski zrzekł się pretensji do tronu polskiego.
Z Ktzyżakami podpisał ,,wieczysty pokój,,w Kaliszu w 1343 r.
Z Węgrami na zjeździe w Wyszehradzie 1339 r ustalił sprawę następsywa tronu w Polsce.
W 1349 r przyłączył do Polski Ruś Halicką.
Kazimierz Wielki prowadził rożważną politykę wewnętrzną.Dążyl do podniesienia rozwoju gospodarczego państwa,wzmocnienia jego obronności i zespolenia wszystkich ziem wchodzących w sklad Królestwa Polskiego.
1 4 1