Potrzebuję informacji, z czego słyną te miejsca [chodzi o przyrodę oczywiście. ^^].

- Kielce
- Złotoryja
- Kotlina Podhalańska

Potrzebuję tego na jutro, więc proszę się pospieszyć z odpowiedziami [gdzieś do 23 najpóźniej]. I proszę pisać samodzielnie, a nie skopiowane z Wikipedii czy innych źródeł...

2

Odpowiedzi

2010-03-02T21:52:32+01:00
Kielce to miasto rezerwatów których aktualnie na terenie miasta jest pięć z czego cztery to rezerwaty skalno-geologiczne przyrody nieożywionej istne laboratoria dla geologów z ciekawostkami na skalę światową (np. rezerwat Kadzielnia „Skałka Geologów" to skamieniała rafa koralowa z licznymi skamieniałościami ryb pancernych i ryb dwudysznych. Na światowej konferencji naukowej w Paryżu w 1975 roku w oparciu o dokumenty przedstawione przez prof. Włodzimierza Sedlaka naukowcy tam zgromadzeni nazwali Kielce i najbliższą okolicę „największym muzeum geologii pod gołym niebem".Jest tam wiele pięknych miejsc do zwiedzania jak i również do spostrzegnięcia.

Położenie Złotoryi wywiera wpływ na jej warunki klimatyczne. Są one względnie surowe, choć łagodniejsze niż na Pogórzu Kaczawskim. Średnia temperatura roku wynosi 7-8 oC. Okres zimowy, ze średnią temperaturą poniżej 00C trwa 12-14 dni. Spośród wód powierzchniowych główną rolę odgrywa rzeka Kaczawa, będ�ca dopływem sudeckim Odry i płynąca na wysokości miasta głęboką doliną. Zbiorniki wód podziemnych znajdują się na tym terenie głównie w złożach piaskowców i zlepieńców. Z otworów głębinowych tych skał, położonych między Jerzmanicami a Nową Ziemią czerpie się wodę pitną dla Złotoryi. Interesującym zbiornikami wodnymi, głownie ze względu na ich charakter rekreacyjny są "Oczko", "Zielone Oczko" i "Zalew Złotoryjski".

Rzeka Czarna Orawa płynie przez Kotlinę Orawsko-Podhalańską. Teren obejmujący rzekę od Podwilka do ujścia Lipnicy stanowi specjalny obszar ochrony siedlisk o powierzchni 37,1 ha. Ustanowiony został on dla ochrony gatunkowej rzadkich ryb występujących na tym terenie: głowacza białopłetwego, kiełba Kesslera, kozy, minoga strumieniowego oraz minoga ukraińskiego.
2 3 2
2010-03-02T21:54:33+01:00
Kielce - Targi Kieleckie
Złotoryja - Kopalnia złota
Kotlina Podhalańska - Do najcenniejszych zabytków należy grupa pięciu kościołów podhalańskich.

Mam nadzieję że pomogłam :) Pozdrawiam.
2 3 2