1. Opisz co dzieje się, gdy na tym samym obszarze spotykają się 2 gatunki o podobnych niszach ekologicznych.
2. Wyjaśnij dlaczego liczba organizmów zjadających jest zazwyczaj mniejsza od liczby przez nie zjadanych.
3. Napisz co stanie się z liczbą organizmów zjadających, gdy z niezależnych przyczyn spadnie liczba organizmów zjadanych.

Potrzebuję na jutro, prosiłbym także o krótkie odpowiedzi na pytania.

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-02T22:32:14+01:00
1.Gdy na tym samym obszarze spotykają się dwa gatunki o podobnych(niemal identycznych) niszach ekologicznych to te gatunki zaczynaja konkurowac ze soba o byt, o pozywienie, ogolnie o przetrwanie.
2. Jest tak, ponieważ każdy organizm potrzebuje do życia związków organicznych. Rośliny są producentami - pierwsze ogniwo łańcucha pokarmowego. Oczywiście one też walczą o przeżycie, ( chodzi mi to o konkurencję pomiędzy gatunkami) ale one same wytwarzają pokarm - nie są zależne od związków organicznych wytworzonych przez inne organizmy. Liczba konsumentów jest mniejsza od producentów, bo są oni zależni od liczby producentów.
Inaczej mówiąc jest tak, bo producenci mogą (w korzystnych warunkach) wytworzyc potrzebne im do życia związki, a konsumenci są zdani na liczebnośc innych organizmów - ich pokarmu.
3.Populacja nie przetrwa w ilości sprzed tego zjawiska,tylko najsliniejsze jednostki które zdobęda jedzeie mają szanse na przetrwanie
3 4 3