Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-03T12:01:08+01:00
Bardzo ważnym czynnikiem życia koralowców jest słoność środowiska, co najmniej normalna lub nawet nieco wyższa, gdyż są one stenohalinami. Warunek ten znajdują w morzach gorących, które najczęściej charakteryzują się dużym zasoleniem, z lekka nawet przekraczającym normalne. Szczególnie wrażliwość koralowców na dopływy wód śródlądowych wyraża się kompletnym ich brakiem w pobliżu ujść rzecznych, gdzie za to bujnie rozrastają się namorzyny. Unosiny i muł rzeczny hamują życie koralowców w nie mniejszym stopniu niż rozcieńczenie środowiska. Tak, więc następnym warunkiem ich życia jest woda zupełnie czysta, prześwietlona. Ponieważ wiele gatunków żyje w symbiozie z żółtymi glonami, którymi przepełnione są ich tkanki, a niekiedy nawet i przegrody trawienne jamy ciała, zrozumiała stajecie potrzeba światła. Ustalono nawet, że u niektórych rodzajów (na przykład Prionastrea) taki symbiotyczny sposób odżywiania się jest jedyny i że nie przyjmują one pokarmu zwierzęcego. Symbiotyczne glony nadają również niektórym koralowcom jaskrawe ubarwienie, szczególnie żółte, żółtoczerwone i czerwone.
Koralowce mają duże wymagania tlenowe. Potrzebują wody przeważnie wzburzonej, zapewniającą im funkcję oddychania w większym bez porównania stopniu niż woda spokojna. Woda taka dostarcza również więcej cząsteczek odżywczych, czym tłumaczy się silniejszy wzrost Ra od strony otwartego morza i naporu fal.
W kierunku pionowym koralowce nie rośna głęboko. Są to zwierzęta, płytkowodne, których dolna granica występowania sięga przeciętnie 40 metrów, wyjątkowo tylko nieliczne formy schodzące głębiej, do około 60 metrów, i to w wodach szczególnie przejrzystych.
Warunki życia koralowców są, więc dosyć skomplikowane i specjalnie, szczególnie dzięki temu, że przedstawiają splot przeciwstawnych sobie do pewnego stopnia czynników życia przybrzeżnego i oceanicznego.
1 5 1