Mam dwa zadania dotyczące F. Chopina, bardzo proszę o pomoc.

1. Dlaczego Fryderyk Chopin nie pisał oper?
Napisz w formie wypracowania.
2.Napisz informacje dotyczące tegorocznych konkursów i koncertów na część Chopina (tylko te, na terenie Polski).


Bardzo proszę o pomoc.

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-03T14:18:15+01:00
1.
Pierwszy powód: Chopin potrafił przez tydzień siedzieć i myśleć nad tym jak powinien brzmieć jeden (sic!) takt jego muzyki dlatego napisanie opery zajęłoby mu (wg Jarosława Iwaszkiewicza) około 25 lat.
Drugi powód: Chopin jako pianista był był amatorem. Nigdy nie chodził do klasy fortepianu jakiejkolwiek szkoły muzycznej. Jako kompozytor jego wykształcenie nie było pełne. Co prawda został absolwentem Szkoły Głównej Muzyki w klasie kompozycji Elsnera ale nie miał on program nauki inny niż reszta studentów. Inni uczniowie rektora pisali na zaliczenie msze i symfonie czego Chopin nie robił. I to nie dlatego, że był taki wyjątkowy. Elsner napisał co prawda o nim "szczególna zdatność, geniusz muzyczny" ale podobne rzeczy pisał o innych swoich uczniach. Ojciec Fryderyka - Mikołaj nie chciał aby syn został muzykiem gdyż w tym czasach nawet Liszt po zagraniu koncertu, który odbył się w prywatnym domu, wychodził tylnymi drzwiami a płacono mu dyskretnie poprzez służącą. Decyzją Mikołaja Fryderyk uczęszczał również na zajęcia na Królewski Uniwersytet Warszawski (m.in. z literatury) a muzykę miał traktować jako hobby. Dlatego też nie przechodził pełnego programu studiów przez co komponował tylko to w czym czuł się najlepiej - czyli w większości utwory solowe na fortepian.

2.
Koncertów jest około 2,5 tysiąca (takich poświęconych tylko Chopinowi w związku z Rokiem Chopinowskim). W tym roku mamy XVI Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina w Warszawie (konkurs „właściwy” zacznie się w październiku) oraz Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina (już zakończony; pierwsza nagroda: Grzegorz Niemczuk). Ogólnie na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie trwa (od zeszłego roku) cykl koncertów, na których wykonane zostaną wszystkie dzieła Chopina jakie obecnie znamy.
1 5 1