Odpowiedzi

2012-08-03T17:36:40+02:00


      Tematem moich dzisiejszych rozważań będzie zastanowienie się nad możliwością wyboru między kultywowaniem tradycji a fascynacją nowoczesnością.

      Zdecydowanie wybieram kultywowanie tradycji, a moja tezę poprę odpowiednimi argumentami.

         Uważam, że dla wielu wybitnych pisarzy tradycja była bardzo ważnym elementem w ich dziełach literackich. Przykładem tego może być powieść "Chłopi" Władysława Reymonta. Autor w piękny sposób opisuje tradycję Bożego Narodzenia, wieczór wigilijny, pasterkę. A także Wielkanoc, w której to wszyscy malowali pisanki, bielono z tej okazji ściany. Często ludzie wspólnie kisili kapustę, zajmowali sie przędzeniem wełny lub święcili pola przed jakąś zarazą lub nieurodzajem. W ten sposób autor ukazywał ważne wartosci w życiu człowieka, jego kulturę i tradycję.

        Kolejnym przykładem kultywowania tradycji jest film "Krzyżacy " Henryka Sienkiewicza. W scenach przedstawiony rycerzy, którzy byli odważni, honorowi , kochali swoją ojczyznę ponad wszystko i zawsze wiernie służyli swojej damie, a ta zawsze ich uwielbiała i szanowała. Inną tradycją był powszechny handel relikwiami świętych. Natomiast jeżeli ktoś poczuł się urażony przez kogoś to rzucał rękawicę na ziemię i w ten sposób wyzywał drugą osobę na pojedynek. Jeżeli pojedynek się odbywał to dla jednej osoby mógł on się skończyć tragicznie, zazwyczaj śmiercią.

         Moim zdaniem tradycja jest ważniejsza niż nowoczesność, poniewaz mówi ona o naszych przodkach. Ważne są nasze korzenie i nasza tożsamość narodowa. Dzięki tradycji mamy własną kulturę i język , którym posługujemy się na co dzień. Wielu ludzi straciło życie w czasie wojny abyśmy dzisiaj mogli żyć w pokoju i kultywować nasze tradycje . Dlatego tym bardziej powinnismy szanować i pielęgnować to co mamy , bo mamy z czego być dumni.

        W przytoczonych przeze mnie argumentach potwierdziłam słuszność mojej tezy postawionej na wstępie, że warto wybrać kultywowanie tradycji.


14 4 14